– Jag har bara en liten del i det hela. Jag känner mest glädje för de ledare och spelare i föreningen som under många år kämpat för det här, säger Pettersson.
Samtidigt menar Bodentränaren att det är nu det roliga börjar.
– Det här var bara ett delmål. Nu väntar nästa steg. Nu kan vi gå in i kvalet utan press och med allt att vinna. Tjejerna kan bara njuta av tillvaron.
Har du någon förklaring till den starka avslutningen som Boden Handboll svarat för? Åtta raka matcher utan förlust och 13 poäng på dessa matcher.
- Vi har tränat hårt och metodiskt. Vi har haft energi kvar i slutskedet. Då menar jag både fysik och mental energi, säger Tobias Pettersson.
Efter en ganska nervös inledning kunde Bodentjejerna spela ut och köra över Lundagård. Var det spänt i början?
– Nej, det kändes nog mera nervöst i förra matchen mot Kroppskultur. Nu var laget mer avslappnat.
I kvalet väntar Göteborgslaget Önnered, som slutade näst sist i elitserien. Boden Handboll har ännu inte hunnit kartlägga motståndet eftersom kvalplatsen blev klar först nu.
– Nej, vi har haft all fokus på vår egen situation. På måndag sätter vi igång. Men det ska bli spännande att se hur vi klarar att möta ett elitserielag.