Landslagsläger nästa för brottartalangen

BK Snars talang Gustav Dahl har fått ett kvitto på att han tillhör landets mest lovande brottare. Dahl är uttagen till ett ungdomslandslagsläger i Klippan i Skåne.

Blågult nästa. Gustav Dahl har blivit uttagen till ett landslagsläger.

Blågult nästa. Gustav Dahl har blivit uttagen till ett landslagsläger.

Foto:

BODEN/BROTTNING2015-10-25 15:26

– En kul överraskning, säger han.

Dahl mjukade upp genom att vinna 63-kilosklassen på hemmaplan i BK Snars storas stora internationella tävling Bodenbrottningarna. Han besegrade bland annat två finländska brottare.

– Formen är bra, säger Gustav Dahl, som reste till Skåne på söndagen

Snarbrottaren har som största merit en femteplats i ungdoms-SM. Men tävlingen i Västerås minns han ändå med stor besvikelse.

Han besegrade blivande guldmedaljören Vusal Karimov i 54-kilosklassen. I sista polmatchen ledde Dahl med 7-6. Med tre sekunder kvar gjorde han en sidledesförflyttning. Domaren delade överraskande ut en varning för greppflykt. Matchen slutade 7-7 och betydde förlust för Gustav Dahl som därmed missade en given USM-medalj och blev femma.

– Det värsta jag varit med om , sa pappa Mikael Dahl, gammal brottare och ledare i BK Snar.

– Det är ytterst ovanligt att domarna avgör en match på det sättet, menade Mikael Dahl efter matchen.

Men det domslutet har inte knäckt Gustav Dahl och trots att han ansåg sig blivit bortdömd har ledarna inom Svenska Brottarförbundet tydligen upptäckt vilken talang han är.

Evelina Kyrö, Snar, som vann Flickor yngre, utsågs till tävlingens bästa svenska brottare.

Priset till bästa Snarbrottare gick till Minna Ridderstråle i Kvinnor Ungdom 60 kilo.

BK Snar vann klubbtävlingen med 56 poäng före Fauske 34. Luleå Brottarklubb kom femma med 23 poäng och Gällivare SK sexa med 22.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om