Tre hemmamatcher – tre segrar. Är det någon klubb som som rår på Boden i Strajk Alley?
– Vi är starka hemma och det är en kombination av publiken och banorna som vi trivs med. Så stora segersiffror upplever man inte varje dag i elitserien, säger Daniel Unander.
Boden slipper Pergamon på hemmaplan den här säsongen eftersom bodensarna möter det suveräna guldlaget båda gångerna på neutral plan. Det kan betyda att BBS måste gå rent i hemmahallen för att nå målet, en plats bland de fyra främsta.
– Det kan mycket väl vara så. Vi vet att vi är svårslagna hemma men det finns många starka motståndare så vi bör hålla oss över 7000 kägelpoäng även i fortsättningen, säger Unander.
BBS slog nu 7129 mot 6545 för Kulladal. Det var lite av revansch som gällde eftersom gästspelet i Stockholm förra veckoslutet inte blev helt lyckat. BBS hade hoppats på fyra poäng på tre matcher. Nu blev det bara två.
Men mot Kulladal var det inget snack om saken.
– Det var nödvändigt att komma upp på vinnarspåret igen, säger Daniel Unander.
Skåningarna hängde med ett tag, men när BBS gick loss till 5-0 i första serien gick luften ur motståndarna.
BBS fortsatte med 5-0 i andra serien och därmed var saken klar.
Daniel Unander och Juha Ollonqvist stannade båda på 929 och Adam Andersson bidrog med 921 poäng. Finländska nyförvärven Joonas Jehkinen och Olli Pakonen fanns inte med, men de behövdes inte.
Kulladal hade matchens individuellt bäste spelare, Alexander Johansson med 962. Men han var för ensam.