Väntar på sin allra största utmaning
Oskar Bergman, 32, har en spännande höst att se fram emot:4 Han jagar en plats på PGA-touren 2010.4 Han blir pappa för första gången.- Klart det känns stort, säger han om den blivande papparollen.
Golfproffset Oskar Bergman är hemma i Boden för att träna och ladda batterierna inför andra halvan av säsongen. Då ska han fortsätta jaga en plats på PGA-touren 2010. I höst ska han också bli pappa för första gången.
Foto: Leif Hammarström
- Förhoppningsvis har jag lyckats fixa en PGA-plats innan jag åker hem, säger han.
Nu är Oskar hemma i Boden för att träna och ladda batterierna för andra halvan av säsongen. Den 20 juli åker han tillbaka till Amerika och gör fyra tävlingar under fem veckor.
Oskar har gjort nio tävlingar, har lika många kvar och har klarat cutten i sex. Två gånger har han varit på Top 10.
- Jag är inte nöjd och ger mig inte godkänt. Jag har gjort för stora misstag, som blivit kostsamma.
Bästa resultaten:
4 Femma - Mitchelville, Maryland.
4 Nia - Valdosta, Georgia.
Närspel av världsklass
I tävlingen i Maryland var Oskar på väg mot sin första seger på touren. Han gick i ledarbollen på de två avslutande varven och var i delad ledning inför sista rundan.
- Det kändes spännande. Det var också mycket folk och roligt att spela. Men jag gjorde egentligen ingen bra tävling. Det som höll mig kvar i toppen var att puttarna och närspelet var av världsklass. Det är de sistnämnda som glatt Oskar under första halvan av säsongen.
- Båda delarna har varit ypperligt, säger han.
Däremot är han missnöjd med det, så kallade, långa spelet.
- Det har inte fungerat. Jag har spridit ut bollarna alldeles för mycket.
Vad beror det på?
- Det är en teknikgrej, som hängt med sedan juniortiden och kan smyga sig på ibland. Men nu har jag fått hjälp av Peter Townsend. Han har gett mig bra tips.
"Tränat mer än tidigare"
Efter nio tävlingar ligger Oskar på 46:e plats i sammandraget - han blev 44:a förra året. De 25 främsta får en plats på PGA-touren nästa år.
- Det känns inspirerande att åka iväg och spela igen. De nio första tävlingarna gick alldeles för fort. Jag har tränat mera än tidigare när jag varit hemma och tanken är att jag ska vara i bästa form när jag åker iväg.
Känns det som att du närmat dig konkurrenterna?
- Absolut. Jag har tagit för mig mera och ser mig som bättre än de flesta. Men nu gäller det att prestera. Lite hårddraget kan man säga att jag spelar med kniven på strupen.
Vad krävs för att du ska lyckas fixa en PGA-plats?
- Jag behöver bli stabilare i det långa spelet och minimera misstagen. Speciellt i spelet från tee.
I pengar har Oskar spelat ihop lite mer än 55 000 dollar och det är, säger han, ungefär vad säsongen hittills kostat.
Oskars första tävling efter uppehållet blir Cox Classic i Omaha, Nebraska med start den 23 juli.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!