Öhman utanför pallen: "Det small precis framför mig"

Åtta ut från kvalen resulterade i ett ytterspår i starten av finalen. Det räckte inte hela vägen för Adam Öhman. "Starten var väl 95 procent av racet skulle jag säga", säger han.

Adam Öhman var inte nöjd med insatsen efter lördagens SM-final i stationcross.

Adam Öhman var inte nöjd med insatsen efter lördagens SM-final i stationcross.

Foto: Christoffer Markström

Boden2021-02-06 20:50

Adam Öhman har en andraplats och en fjärdeplats från SM i stadioncross på meritlistan och siktade på en pallplacering när lördagens tävling i Boden avgjordes. Efter tre kvalheat, med en andraplats som bäst, var han åtta totalt.

I finalen körde han upp sig två placeringar, bland annat på bekostnad av kompisen Petter Nårsa, men det räckte inte hela vägen.

– Det är väl inget att hurra över direkt. Starten var väl 95 procent av racet skulle jag säga. Du har en kraftig fördel om du står på innern på en sådan här start, säger Adam Öhman.

Han hade bara två skotrar till höger om sig på startlinjen och hade ingen chans in i första vänstersvängen.

– Jag hade aldrig tänkt hålla någon gas in i böjen, utan jag släppte tidigt och vek mot innern. Det var bara ett snömoln och det small precis framför mig. Jag fastnade där och sedan var racet över i princip. Jag nötte på det jag kunde, säger Adam Öhman.

undefined
"Starten var väl 95 procent av racet skulle jag säga", säger Adam Öhman.

Han hade hoppats på en medalj – men så blev det inte.

– Som körningen har sett ut i dag är det inte där jag har är. Man tänker ju att vad som helst kan hända i en final och nu hände det ju, men det var inte det här jag förväntade mig skulle hända, säger Adam Öhman.

– Nu är säsongspremiären avklarad i alla fall, så nu är det bara ladda om för nästa helg, fortsätter han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!