Inga hinder är höga nog för Kookaburra

16 starter och ännu har Kookaburra inte rivit ett hinder.I helgens hopptävlingar i Överkalix får bodenryttaren Kicki Appelqvists sexåriga valack något av ett test.- Då ska vi hoppa 1,20 för första gången men det ska han klara utan vidare, anser Kicki.

Kicki Appelqvist och valacken Kookaburra siktar högt i helgens hopptävlingar i Överkalix. foto: anders hjortenklev

Kicki Appelqvist och valacken Kookaburra siktar högt i helgens hopptävlingar i Överkalix. foto: anders hjortenklev

Foto:

BODEN2009-08-01 06:00
Överkalix RK bjuder på hopptävlingar för både häst och ponny under lördag - söndag och en av de startande över 1,20 är Kicki Appelqvist och hennes Kookaburra.
En häst Kicki köpte som treåring. "Insutten" men inte inriden och en häst som i Kickis händer tidigt visade talang att bli en riktigt bra tävlingsindivid.
- Jag startar honom som unghäst (avd. B) än så länge. Jag vill inte stressa honom i tidsomhoppningar och liknande, säger Kicki. En så talangfull häst har jag aldrig ägt eller tävlat med tidigare, säger hon.
Aldrig nära en rivning
Kicki Appelqvist har startat honom åtta gånger över en meter och lika många gånger över 1,10. Kookaburra har aldrig varit i närheten av en rivning.
- Nej. Han vet vad det handlar om och är rädd om fötterna.
Rutinerad ryttare
NSD besökte Kicki i hennes stall på hästtäta Bränslan i utkanten av Boden. Där har hon även stoet Zephyrita och hennes två avkommor samt gamle hedershästen Charlie Brown.
- Jag tränar mina hästar till att med marginal kunna tävla över 1,30. Högre hinderhöjder än så tävlar vi knappast på i övre norrland.
- Vill du vara med på de högre höjderna och i de större sammanhangen så får du söka dig söderut och då kostar det pengar, förklarar Kicki som hör till de skickligaste och mest rutinerade ryttarna i länet.
På träningsbanan på Bränslan var hinderhöjden dryga 1,20. Inga problem för Kookaburra.
Vi tippar att han är felfri även efter helgens tävlingar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om