Höwings Raven Z. tog nu första segern i sin sjunde start och gjorde det efter att Akseli Lahtinen serverat sin treåring bästa möjliga lopp i hällregnet. Körde om spets från start men valde sedan att krypa ner i rygg på ledande Ronja Dreamcatcher.
- Jag tog mig helt enkelt inte förbi, förklarade Akseli.
En bra kusk behöver också litet tur och på upploppet kom luckan som på beställning och en spurtglad Höwings Raven Z. sköt till ordentligt och slog sig förbi ledaren på några rappa steg.
- Den här hästen kommer jag att få mycket glädje av, gissade Akseli Lahtinen.
I V5-5 tog den finske Umåkertränaren sin andra dagsseger med starkt avslutande City Hall. En seger som välte de tio V5-system som var kvar till sista avdelningen.
Att Akseli sedan även vann ett P21-lopp (lopp 9) med Lasse Marklund-tränade Seven Road kryddade säkert kvällen ytterligare för den skicklige umåkertränaren/kusken.
V5-omgången inleddes med ett amatör och lärlingslopp där finske Pine Emil, körd av Petri Salmelas försteman Antero Heinonen var storfavorit. Tacka för det. Pine Emil kom till start med sju segrar och två andraplatser som resultat av sina nio starter.Segern igår var heller aldrig i någon fara.
Ville prova i ledningen
- Vilken häst, berömde 29-årige Heinonen. Som en bil att köra. Han pullade ingenting och stack bara iväg när jag bad om det.
På första långsidan svarade Patricia Bishop och Maria Bodin när Antero Heinonen körde till första gången. Till mångas förvåning.
- Jag frågade om jag fick överta men hon ville prova i ledningen så då satte vi oss utvändigt.
Till det var dags 600 kvar. Då lämnade Pine Emil de övriga långt bakom sig och segerchecken hade kunnat skrivas ut redan i sista kurvan.
Hemmaseger blev det i V54 när Petri Salmela-tränade Born to Walk Alone efter en invändig resa säkert spurtade till seger för Mauri Jaara.
Om en vecka är Peabtravet i centrum för landets travsport. Lunchtrav under fredag och lördag och midnattstrav med V75 under lördagen.
Blir ett bra startfält
Den sportsliga höjdpunkten är förstås Norrbottens Stora Pris under sena lördagskvällen med en rund miljon kronor till vinnaren.
Så mycket tristare då när vi nås av beskedet att fjolårets vinnare Yarrah Boko skadat sig och blir borta från tävlandet under ett par månader.
Yarrah Boko som nyligen vann ett av heaten i Elitloppet och som sedan var en fin fyra i finalen var tidigt klar för start i Boden men nu blir det inte så vilket förstås är beklagligt.
Startfältet blir nog så starkt ändå. Det ser bland andra kanoner som Noras Bean, Micro Mesh och Stefan Hultmans högkapable femåring Orecchietti till.
På gång till Boden kan också I Saw You, Beanie M.M. och norsktränade Mysterious vara.
- Dessutom har vi en skaplig möjighet att få hit Sanity, säger travbanechefen Hasse Engman. Man skall ta prover på honom idag och är dessa okay så kommer han.