SAMMANFATTNING
Väckelsemötet. Fyra minuter in i den andra perioden hade coach Robin Sandberg sett nog av sitt lags tafatta och halvsömniga spel. Det är inte ofta Sandberg tvingas till en time-out på grund av att spelet gått i stå men nu blev det faktiskt så. Intensiteten skruvades dock upp omedelbums och LBBK smällde snabbt i 11–0 och totalt 24–8 innan halvtid. Game over.
Väckarklockan. Den sega starten hade kunnat straffa sig rejält mot ett lag med bättre kvaliteter än EOS. Hemmalaget avslöjade snabbt bristerna när press-spelet fallerade och var modiga nog att attackera korgen i en-mot-en vilket gjorde Luleå Basket en aning förbryllade. Det var inte vackert men EOS hittade blottorna och just detta är någon som säkert coach Sandberg kommer att prata om för framtiden. Som sagt, mot bättre lag duger det inte.
Irritationen. Klart var att Robin Sandberg inte gillade vad hans lag höll på med i perioder. Uppenbart var det också att Sandberg och kompani hade en del synpunkter på hur domarna agerade. Det kom en del högljudda signaler och andra uttryck för missnöjet. Detta gav två tekniska foul i den tredje perioden, en på Luleå baskets bänk (det vill säga kollektivet) men den hamnar på huvudcoachen, och en på Fanny Wadling. Kan tyckas lite överkurs i en match som redan var i mål. Eller helt enkelt ett uttryck från vinnarskallar.
BETYG (3=toppen)
3 – Sofia Persson.
2 – Jessica Lindstrom.
1 – Fanny Wadling.
EOS Lund – Luleå Basket 79–117 (19–27, 21–34, 16–31, 23–25)
Poäng, EOS: Cecilia Holmberg 23, Cameron Swartz 14, Hilma Gross 9, Ester Olsson 8, Jordan Cruz 7, Alma Johansson 6, Hanna Klingberg 6, Linnea Malmgren 4, Stina Karlsson 2. LBBK: Mehryn Kraker 24, Sofia Persson 24, Fanny Wadling 15, Jessica Lindstrom 14, Sofia Hägg 13, Sandra Hedlund 8, Divora Alem 7, Emma Lundgren 6, Hanna Hillberth 6.