Tredje raka: "Men kan bättre", säger Visscher

Det blev en ny vinst trots sämre spel. De svenska mästarna insats räckte ändå till en tredje raka seger när Uppsala besegrades med 81–67. ”Vi tar en vinst men kan bättre”, säger David Visscher.

David Visscher är nöjd med vinsten, men menar att laget kan spela bättre än vad de gjorde idag.

David Visscher är nöjd med vinsten, men menar att laget kan spela bättre än vad de gjorde idag.

Foto: Jörgen Jarnberger

Basket2018-10-20 19:06

Efter två rätt komfortabla segrar i inledningen mot Wetterbygden (102–53) och Högsbo (91–68) blev det en något tuffare match för Luleå Basket i den tredje omgången. Trots att laget ställdes mot förra säsongens jumbo Uppsala flöt inte spelet som under tidigare matcher.

– Uppsala gör ett bra jobb och kom ut starkt. Vi har ett längdövertag och är duktiga under korgen. De gjorde det bra men vårt spel kändes lite krystat i första halvlek där det var forcerade passningar, säger Luleåtränaren David Visscher.

Hemmalaget Uppsala hade visserligen förlorat sina tre första matcher men höll ändå 17–17 efter en period. Det var först i den andra och tredje perioden som Luleå Basket kunde dra ifrån och visa varför man är regerande mästare.

– Det var ofokuserat och sedan missade vi en hel del enkla lägen. Vi sa att vi trummar på och fick betalt i andra halvlek. När de blev trötta fick vi enkla poäng. Vi var inte lika effektiva som innan och med mer effektivitet hade vi kommit upp i ungefär 95 poäng, säger Visscher.

Spänningen kvarstod till den sista perioden då Luleå Basket ledde med 13 poäng. Uppsala var visserligen bara poängen efter där men Luleå Basket till slut vann med 81–67.

Michaela Houser som skickade i 28 poäng mot Högsbo hade en mer blygsam dag i poängprotokollet då hon stannade på 9 poäng men var bäst på banan med 6 assist. I stället ledde trotjänaren Allis Nyström laget med 17 poäng. Fast matchens bästa spelare blev det slovakiska nyförvärvet Maria Felixová utnämnt till.

– Det var inte vår bästa insats men vi vann. Det var nog inte min bästa match och jag har skjutit bättre. Jag försökte jobba i försvaret och där gick det bra. Jag är nöjd med mitt defensiva spel. Vi hade ett längdövertag och visste hur vi skulle använda det, säger hon.

Vad är ditt intryck av att spela i Sverige?

– Jag gillar verkligen ligan och lagen är bra. Det finns inga enkla matcher och jag gillar hur vi spelar här där det är mycket baserat på fart, vilket är en skillnad för mig jämfört med Tjeckien och Slovakien. Jag längst i laget och de väntar sig att jag ska ha ett övertag för att hjälpa till där.

David Visscher är nöjd med vad hans nya spelare visat under de första matcherna.

– Hon har varit väldigt stabil som kommer från bänken och gör det bra. Vi gillar henne skarpt och hon kommer in perfekt i en roll för att avlasta. Det känns inte som att vi tappar någonting då, säger han.

Matchfakta

Svenska Basketligan Dam

Uppsala Basket–Luleå Basket 67–81

(17–17, 17–24, 16–22, 17–18)

Poäng, Luleå: Allis Nyström 17, Precious Hall 14, Anna Barthold 13, Chioma Nnamaka 11, Maria Felixová 10, Michaela Houser 9, Felicia Ponturo 3, Elin Lomgren 2, Fanny Mosesson 2.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om