BC Luleå hade endast tre spelare, Denzel George, Jonathan Arvidsson och Elexander Yemane på bänken till den svåra bortamatchen mot Jämtland.
Det hade i alla fall till en början ingen betydelse då lagets amerikaner hade vaknat på rätt sida. Laget fick en bra start på matchen och efter några minuter hade man gått i från till 10–5 och man släppte aldrig ledningen i perioden efter det.
Jenkins hade så långt i matchen gjort nio poäng och i den andra perioden fortsatte han att imponera. När halvtidssignalen gick så hade Jenkins och BC Luleå gått i från till en ledning med 51–38.
– Vi behöver en seger efter tappet i senaste matchen, säger De´Riante Jenkins till sblplay i halvtid och syftar på bortamatchen mot Nässjö där BC Luleå tappade en 25 poängsledning.
Jenkins hade så långt i matchen gjort imponerade 23 poäng, men han ville inte lägga något fokus på sitt eget poänggörande.
– Det enda som betyder något är att vi ska vinna, säger han.
Precis som tidigare under säsongen så såg BC Luleå ut att tappa övertaget under den tredje perioden, men i motsats till den senaste bortamatchen mot Nässjö så kunde BC Luleå svara på Jämtlands ryck. Vid ett tillfälle i matchen så var hemmalaget Jämtland i ledningen. Det var efter halva den tre tredje perioden då man ledde med två poäng, men då svarade BC Luleå med att göra tre raka trepoängare.
Jämtland vann den tredje perioden med 25–14. Det var dock något som BC Luleå svarade på i den fjärde och sista perioden.
– Jämtland passar oss bra om vi är fokuserade, förklarade BC Luleås kapten Adam Rönnqvist.
Det visade sig stämma alldeles utmärkt. För i inledningen av den sista perioden så gjorde BC Luleå 10 raka poäng innan hemmalaget hittade rätt och där avgjordes matchen.
– Det känns som om vi tar kliv hela tiden. Det här var vår bästa match för säsongen och något som vi får bygga vidare på, säger Rönnqvist.
Värt att notera i matchen var De´Riante Jenkins 25 poäng varav 23 kom i den första halvleken.
BC Luleå har ytterligare en bortamatch innan uppehållet och det är mot Norrköping.
Matchfakta
Jämtland Basket–BC Luleå 79–86
Poäng, Luleå: De´Riante Jenkins 25, Bryce Douvier 22, Tavarius Shine 17, Andrew Smith 12, Adam Rönnqvist 7, Jonathan Arvidsson 2, Denzel George 1.