Kalix Bandy hade sedan tidigare säkrat andraplatsen i allsvenskan. Laget saknade fem startspelare och förlorade mot seriesuveränen Skutskär med 2–6 i säsongens sista match. Gästerna som fick fira seriesegern och ta emot guldmedaljerna på Kalix IP.
– Vi gör nog efter våra förutsättningar säsongens bästa match. Vi möter ett fullfjädrat elitserielag som vi förlorade borta med 3–16 i serieinledningen och nu gör vi en bättre match. Vi inriktade oss på att försöka vara tighta i defensiven då vi vet att vi inte kan matcha dem över hela planen, säger Kalix tränare Jan "Janne" Olsson.
– De har haft som mål att vinna alla matcher med tvåsiffrigt men det klarade vi oss undan. Det är bara ett lag förutom vi som gjort mål på dem under hela säsongen också så vi ör nöjda.
Kalixtränaren lyfter fram målvakten Tytti Segermans insats.
– Den som ska hyllas allra mest en sådan här gång är vår målvakt Segerman som gör en helt fantastisk match. Hon tar två straffar och gjorde fantastiska räddningar.
Om en dryg vecka ska klubben ha ett möte för att se över truppen och ledarstaben inför nästa säsong.