Tidigare år har Piteå IF DFF valt att ställa upp med sitt F19–lag i Stora Coop Cup men tack vare att laget deltog i Gothia Cup förra veckan, valde klubben att ställa upp med a–laget istället. Inför finalen visste Notvikens IK DFF att det skulle bli en tuff match mot damallsvenskt motstånd räddes man inte av – snarare tvärtom.
– Gud ja! Vi var supertaggade och vi tyckte egentligen att det bara var superolig utmaning för oss att se hur vi kan ställa upp mot ett så pass bra lag som vi möter idag, säger Emma Rierstam.
Det var mycket folk som hade tagit sig till naturgräset på Norrvallen i Norrfjärden när Notvikens IK DFF skulle försöka försvara sin titel i Stora Coop Cup mot Piteå IF DFF. Laget har mötts otaliga gånger under åren i finalerna och senast var det Notas som vann med 1–0, då mot Piteås F19–lag.
Under den första halvleken var det ett heroiskt kämpande Notas som fick mest agera försvar på egen planhalva och där skotten framåt var få. Cecilia Edlund gjorde 0–1 till gästerna och innan halvtidspausen skulle man utöka ledningen till 0–2 genom Hanna Andersson.
– Vi visste att de var starka i mitten. Till en början försökte vi få ut dem till kanterna men sedan släppte vi lite väl mycket i mitten och de fick slå bollarna lite väl i god tid. Jag tycker att vi kunde ha stängt (mitten av planen) tidigare och snabbare, säger Emma Rierstam
I den efterföljande halvleken var det ett Notas som fortsatt fick kämpa på egen planhalva och när man väl fick bollen var det sällan under kontroll, tack vare hög press från Piteå, och där bland annat Emma Rierstam och Tanja Ali–Martilla inte fick de lättaste bollarna att jobba på.
Piteå utökade sin ledning fem gånger om i den andra halvleken och slutsiffrorna slutade 0–7, förlust för Notvikens IK DFF.
– Det är klart, 0–7 är lite onödigt så klart men vi visste att det här var en match som vi var tvungna att backa hem, sätta ihop lagdelarna och hålla tätt. Sedan rann det iväg där på slutet men vi kämpar på som lag, säger Emma Rierstam.
Detta var också Emma Rierstams sista match i Notvikens IK DFF. Nu väntar flytt och spel i College i USA.
– Jag är nöjd med insatsen med laget idag, det tar jag med mig vidare nu när jag ska åka.
Målen
Notvikens IK DFF – Piteå IF DFF 0–7
Piteå IF DFF: Hanna Andersson 2, Cecilia Edlund, Cajsa Hedlund, Hlin Eiriksdottir, Evelina Moberg, Linnea Westbom