Mardrömsstart i Allettan för Kiruna AIF

Höstens succélag i hockeyettan, Kiruna AIF, fick en minst sagt jobbig start på allettan. I premiären blev laget totalt utskåpade och förlorade med 8–2 borta mot Piteå Hockey.

Det blev en tuff premiär i Allettan för Kiruna AIF.

Det blev en tuff premiär i Allettan för Kiruna AIF.

Foto: Jens Ökvist/Frilans

Sport2021-12-05 18:32

I sista omgången av Hockeyettan gjorde Kiruna AIF jobbet borta mot Kalix och snodde avancemanget framför ögonen på rivalerna Kiruna IF.

Allettanpremiären mot Piteå hinner inte ens bli två minuter gammal innan hemmalaget spräcker nollan.

– Jag tycker att vi kommer ut stark och gör en bra första period. Har bud på några mål i som vi inte tar vara på. Dom leder efter första perioden med 1–0 men jag tycker den är ganska jämn, säger Kiruna AIF:s lagkapten Viktor Mikko.

Kiruna kliver ut i andra och kvitterar tidigt genom Oskar Fredriksson. Men sedan visar Piteå en grym effektivitet och gör fem raka mål.

– I andra tycker jag inte heller det är ett speciellt överlägset Piteå. Vi har flera bra lägen. De sätter sina chanser och det rinner i väg, säger Viktor Mikko.

Kiruna gör ett försök att peppa laget när man byter ut Alexander Nilsson och Aleksanteri Heiskanen får ställa sig mellan stolparna. Men detta var inte gästernas kväll.

Effektiviteten visar sig tydligt i powerplay för Piteå. Två av fem mål från hemmalaget i andra perioden kommer i numerärt överläge.

– Vi har laborerat lite grann. Sen har jag personligen inte varit här så långe så det har nog tagit en tid att hitta kombinationer. Jag tycker vi hotar väldigt mycket i dag. Det gör att det öppnar upp sig på många ställen och då blir det bara att välja och vraka, säger Piteåforwarden Isak Stenlund-Ädelgran.

Om inte andra perioden var illa nog med fem raka mål för hemmalaget får Kiruna starta sista perioden med tre man på banan. Och precis som tidigare straffar Piteå gästerna i powerplay.

undefined
Piteå Hockey-Kiruna AIF Emil Wrenman

För gästerna gäller det att blicka framåt.

– Jag tycker inte vi ska dra för stora växlar på grund av resultatet. Det gäller att ladda om och ta nya tag, säger Kirunakaptenen.

Vad kan ni ta med er efter en sådan här match?

– Vi skapar en hel del lägen. Sen släpper vi till för mycket. Vi blir lite för överambitiösa i anfallszon och det utnyttjar Piteå jättebra i dag.

– Vi kommer ta lärdom av varje match, absolut. Oavsett om man förlorar eller vinner. Det här är bara början. Första matchen av tjugosju, säger Viktor Mikko.

Matchfakta

Piteå Hockey–Kiruna AIF 8–2 (1–0, 5–1, 2–1)

Målskyttar Kiruna AIF: Oskar Fredriksson 2.

Målskyttar Piteå: Carl Becker 3, Magnus Isaksson, Henrik Claeson, Petter Mäkitalo, Isak Stenlund-Ädelgran, Marcus Collin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!