Sebastian Meijer kom till Luleå från allsvenska Västerås inför fjolårssäsongen. Det var ingen hemlighet att han drogs med ett diskbråck – varken för honom eller för klubben – men tidigare säsonger hade han inte haft några större problem att spela hockey trots ryggproblemen.
Men i fjol drabbades han av svåra smärtor från ryggen – och flera andra skador.
* Meijer skadade AC-leden i axeln.
* Meijer drabbades av hjärnskakning.
* Meijers fotled började strula
– Jag hade nästan allting. Jag har aldrig varit med om något liknande, innan kanske jag missat någon match på grund av magsjuka eller såna grejer.
Till sist missade han ändå bara tio matcher under fjolåret. Men...
– ...alla skador gjorde att jag inte kunde träna ordentligt. I början av säsongen tyckte jag att det gick bra, men jag blev bara sämre och sämre.
Hur kändes det?
– Innerst inne är det jobbigt att komma efter som jag gjorde, jag försökte ändå hålla uppe humöret men jag är ju inte nöjd. Jag ville hålla i starten jag fick och göra lite mål.
Du kände aldrig att ”nu skiter jag i det här, allsvenskan kanske var rätt nivå för mig”?
– Nej, jag gjorde aldrig det. Jag känner ju att jag kan vara med – så länge jag inte är skadad.
Ökad träningsdos – ett problem
Fjolåret var första gången som Meijer spelade i elitserien sedan säsongen i Leksand 2005/2006. Han tror själv att den ökade intensiteten och träningsdosen kan ligga bakom problemen.
– Vi spelar ju nästan lika många matcher i allsvenskan, men träningarna här är annorlunda. Visst, rinken är lika stor, men allt sker med sån hög intensitet att du inte klarar av att spela med till exempel ett diskbråck även om du är bra tränad.
Därför bestämde han sig för att till sist försöka göra något varaktigt åt sina ryggproblem. Efter säsongen lade han sig på operationsbordet och lät läkarna fixa till diskbråcket.
– Jag gjorde operationen i slutet av maj, i mitten av juni kändes det helt underbart. Det var första gången som jag inte haft ont på så länge, annars har jag alltid haft värk i ischiasnerven.
Det måste vara en lättnad.
– Ja, det är så jävla skönt.
Ångar du att du inte opererat tidigare?
– Jo, det är klart, i alla fall så här i efterhand. Men de gör ju inte såna här operationer så gärna, de väntar ju tills dess att det är fullständig katastrof.
En glatt trallande Meijer kunde för första gången på länge börja en säsong utan smärtor. Men det varade inte särskilt länge...
– När vi började efter sommaruppehållet kändes allt bra. Men förra söndagen, efter 20 minuter av isträningen, högg det lite. Jag blev lite orolig och gick av. Efter det hade jag inte ont och på tisdagen testade jag igen. Men då gick det bara tio minuter av träningen och då gick jag av – igen. Sen, på onsdagen, hade jag så jävla ont.
”Inte sviter av operationen”
Efter den smällen har Meijer rehabtränat, för att i måndags kunna gå på is för första gången sedan skadan. Om allt känns bra även i dag så följer han med laget på bortaturnén till Stockholm och Tjeckien och ska kanske kunna spela på lördag mot Liberec.
– Det är inte sviter av operationen, det är inte i det området som jag blivit opererad i som gör ont. Det är musklerna som inte är vana vid en hel rygg, de har väl överkompenserat för skadan under de senaste åren.
Vad betyder det att missa en försäsong?
– Det är klart att det är jobbigt. Men jag kommer ihåg för tre år sedan, i Västerås, då jag fick ryggproblem och missade alla träningsmatcher. Jag var hel först till den första seriematchen och det året gjorde jag ändå 29 mål. Fast då spelade jag med Olausson och Arlbrandt...
Kampen mot alla skador fortsätter
Sebastian Meijers fjolårssäsong var en kamp mot skadorna och smärtan.Efter en operation försvann smärtorna - men kom tillbaka.Nu hoppas Meijer ändå att hans tunga tid är över och att han ska kunna bevisa sitt värde i elitserien.- Det är så jävla skönt att inte ha ont längre, säger han.
Sebastian Meijer är less på att vara skadad och ha ont. Nu hoppas han snart kunna bevisa att han duger till även i elitserien.
Foto: Pär Bäckström
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!