Domaren: "Förstår att frågorna kommer"

Jonas Berglund var uppgiven över Skellefteås 2–1-mål. Domaren Mikael Nord förklarar varför han inte valde att blåsa.

Jonas Berglund.

Jonas Berglund.

Foto: Petra Älvstrand / Frilans

Ishockey2018-09-27 22:44

Sporten besökte domarnas omklädningsrum efter Luleås 3–5-förlust för att få deras syn på Skellefteås 2–1-mål i andra perioden.

Så här säger Mikael Nord:

– Spelarna går ner och är ganska låga i tekningssituationen. Det blir en kampsituation vid isen och hans (Jonas Berglunds) huvud fastnar vid isen, säger Nord och fortsätter:

– Sedan när han ska resa sig så trillar hjälmen av. Den incidenten har inte så stor påverkan på målet.

Han menar att uppgörelsen vid tekningspunkten inte hade genererat någon utvisning även om Linus Lindström inte hade satt 2–1 i samma veva.

– Nej, det tycker vi inte heller att det är. Det är mer en kampsituation i samband med en tekning. Sedan är det ju olyckligt att hjälmen trillar av och jag förstår att frågorna kommer.

Läs mer: Berglund ursinnig på isen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!