Besviken på laget – sågade sig själv

Luleå Hockey fick en poäng efter straffnederlaget mot Augsburger. Efteråt var Erik Gustafsson besviken på lagets insats – men framför allt på sig själv.

Erik Gustafsson, Luleå Hockey.

Erik Gustafsson, Luleå Hockey.

Foto: Petra Älvstrand / Frilans

Ishockey2019-08-29 21:58

Luleåkaptenen Erik Gustafsson fick se sitt lag tappa 2–1 till 2–3 efter straffar.

– Vi gjorde det bra inledningsvis. Men i slutet av första perioden och under andra perioden kommer vi in i deras spel i stället för att spela hockey och åka skridskor, säger Gustafsson.

Första 10-15 minuterna på matchen spelade de tyska gästerna på gränsen – nästintill fult.

– Det är mycket nordamerikaner i deras laguppställning. Vi var ganska förberedda på att det kunde bli fysiskt ute på isen och hanterade det bra.

Men han är inte nöjd med hur det såg ut därefter.

– En beige match, säger han.

– Det är tråkigt att vi inte svarar upp på bättre sätt.

Han var framför allt besviken på sig själv.

– Jag gör en jättedålig match och det är kanske det som speglar över när jag analyserar matchen som helhet också.

Luleåkaptenen sågade sig själv ordentligt.

– Jag måste spela mycket bättre. Ta hand om pucken, var mer upp i banan, vara mer aggressiv, säger han och suckar.

– Jag kan radda upp hur mycket som helst, jag är verkligen inte nöjd med min egen insats.

30-åringen har höga krav på sig själv.

– Det har jag. Nu är det tidigt på säsongen, men Augsburg är ett lag som jag borde kunna såra mycket bättre med min skridskoåkning. De borde passa mig, men jag nyttjar inte det.

Gustafsson fortsätter:

– Men egentligen går det inte att vara arg på sig själv efteråt. Jag måste vara beredd när pucken släpps.

På lördag får Luleå och framför allt han själv en snabb chans till revansch när tjeckiska Liberec gästar Coop Norrbotten Arena.

– På lördag ska vi vara bättre. Både jag och laget. Det är visserligen tidigt på säsongen och första matchen i CHL – vi får vara bittra efter matchen. Men sedan är det bara att snabbt gå vidare och göra det bättre.

Efter en stund hittar Erik Gustafsson ändå ett par ljusglimtar från den första gruppmatchen.

– "Fabbe" (Karl Fabricius) fortsätter där han avslutade förra säsongen. Man vet alltid att man får något av "Fabbe", säger han.

HV71-nyförvärvet Isac Brännström var en annan som fick ros av Luleåkaptenen.

– Isac gör det bra. Han är pigg och avig – svår för motståndarna, säger Gustafsson som hyllade Brännströms jongleringsnummer i matchen när han räddade pucken på offensiva blålinjen och jonglerade pucken över en Augsburgspelare.

– Det är hockeygodis att se sådant. Isac är en bra krydda vi fått in i laget, han har imponerat otroligt mycket under försäsongen. Inte bara spelet – utan attityd, träning och proffsighet. Det är jättekul att ha honom i laget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!