Det är ett märkligt bostadsärende som pågår i Vuollerim sedan över 13 år tillbaka. Då kom en person från Norge och köpte en radhuslägenhet i föreningen Lövskogen. Det kördes dit lass på lass med diverse husgeråd, möbler, kylar, frys, trädgårdsmöbler men även tomma oljefat, ett antal döda stubbar som hämtats i någon skog och allehanda ting – i mängder.
Och det var ganska snart som problemen började.
– Det kom verkligen ohyggligt mycket grejer, mycket märkliga saker. Lägenheten är helt full, det går nog knappast att bo där som det ser ut. Hela altanen var också full och den lilla bodan på baksidan, berättar Lennart Pettersson som under åren försökt få hjälp eftersom lägenhetsägaren inte setts till på 10 år. Strömmen är sedan länge avstängd precis som vattnet.
– En dag strömmade det plötsligt ut vatten under ytterdörren. Kommunen kom och stängde av. De gick in och toaletten hade frusit sönder, bland annat. De hade aldrig sett något liknande, berättar Lennart Pettersson som några år senare larmade kommunen igen. Då på grund av kylar och frysar med mera som bara lämnats ute på altanen.
– Det blev ju en sanitär olägenhet. Det låg flera år gammal mat i frysen och kylarna. De körde bort allt "skrot" och sedan tömde de altanen och lastade in allt i garaget som hör till lägenheten.
Lennart Pettersson och grannen Leif Andersson är bekymrade. Personens lägenhet ligger mitt mellan deras. Svartmöglet har tagit över hela altanen men hur lägenheten påverkats i övrigt är omöjligt att veta.
– Vi vet ju ingenting, inte heller vad man kan göra. Om vi vill sälja här, vem vill köpa med det här som granne?
Det uppenbara är att lägenhetsägaren måste ha skulder till Vattenfall, eftersom strömmen av avstängd, och rimligtvis även till kommunen. Föreningen tar också ut en avgift för skötsel av området.
– Tidigare hade hen aldrig betalat men jag ska inte säga att det är så fortfarande eftersom jag inte vet. Men det är tragiskt alltihop. Jag tror att hen kan ha blivit lurad på den här affären. Vi försökte hjälpa hen i början men det var uppenbart att hen inte hade riktig kontroll och vetskap om hur saker och ting fungerar i en fastighet.
En snabbtitt in genom ett fönster vidimerar grannarnas historia, det är allehanda föremål och möblemang i princip från golv till tak.