Ung män mördade 31-åring - får livstidsstraff

De två män som dömts för mord på en 31-årig man i Umeå fick inget gehör i hovrätten för ett lindrigare straff. Rätten fastställde på fredagen de bådas livstidsstraff.

Umeå2009-05-29 18:00
De båda männen - 21 och 29 år gamla - gav sig vid ett bråk om narkotikaaffärer tillsammans med ytterligare en kamrat på den 31-årige mannen i en lägenhet i bostadsområdet Ålidhem.
Offret utsattes för en grym misshandel där han blev slagen med en kofot och andra tillhyggen. Inte nog med att han misshandlades till döds, de tre männen injicerade även diskmedel i offrets hals.
Förövarna tog sedan hjälp av ytterligare en kompis och transporterade den döde till en grusgrop i byn Fällforsån utanför Umeå, där de satte eld på kroppen och en del bevisföremål.
Den sönderbrända och svårt vanställda kroppen påträffades flera veckor senare.
Hovrätten för övre Norrland gjorde samma bedömning som Umeå tingsrätt och dömde männen som skyldiga till mordet som medgärningsmän och fastställde deras domar för mord och brott mot griftefrid till livstids fängelse.
En 30-årig man som inte överklagat sin dom är också dömd till livstids fängelse.
Den 29-årige mannen dömdes även i hovrätten för våldtäkt och grov kvinnofridskränkning. Hovrätten höjde det skadestånd som mannen ska betala till den kränkta kvinnan till totalt 105 000 kronor.
De tre männen ska även solidariskt betala sammanlagt 224 000 kronor i skadestånd till mordoffrets anhöriga.(TT)
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om