Så kan Northlands gruva få nytt liv

Kommunen och LTU vill förvandla gruvan till forskningsanläggning.

Foto: Kurt Engström

Pajala2016-09-21 12:02

I väntan på att malmpriset ska vända uppåt hoppas kommunchefen i Pajala, Åsa Allan, att Kaunisvaaragruvan inte ska behöva ligga i malpåse. Detta avlöjar i dag Dagens industri.

Förslaget är att gruvan i samarbete med Luleå tekniska universitet ska bli en forskningsanläggning.

– Man kan testa förarlösa maskiner, andra typer av maskiner, oljor och så vidare i det arktiska klimat vi hart här uppe, det är bara fantasin som sätter gränserna”, säger Åsa Allan till DI.

Pajala kommun har därför sökt två miljoner kronor för att finansiera en förstudie, som skulle kunna starta redan i oktober om medfinansiärer och länsstyrelsen i Norrbotten hakar på projektet.

Enligt DI har konsortiet Abecede, som äger gruvan, ställt sig positivt till planerna. Även gruvföretaget Boliden har enligt DI uttryckt intresse för projektet.

– Det ligger rätt i tiden och jag hoppas att staten också ska se nyttan av att ha en sådan här anläggning i Sverige, säger Åsa Allan till DI, med förhoppningen att få statliga medel.

Enligt DI ska Harry Rantakyrö redan ha tagit upp frågan med statsminister Sefan Löfven på ett än så länge informellt plan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om