Mannen som i början av februari misshandlades och kördes i väg i en bil bodde vid brottstillfället i en lägenhet som ägdes av mannen som står åtalad för brotten.
Enligt den misstänktes försvarare Marko Tuhkanen hade hyresgästen inte inkommit med hyran. Han hade också orsakat andra störningar i bostadshuset och skulle därför vräkas.
Under natten till den 6 februari kom den 45-årige hyresgästen till lägenheten, enligt åtalet tillsammans med en annan maskerad och ännu okänd man.
Brottsoffret, som är en man i 50-årsåldern, låg och sov och fick ta emot slag redan i sängen, där det finns blodspår. Misshandeln fortsatte i flera delar av lägenheten. Låga blodstänk tyder på att mannen låg när på golvet när han slogs och sparkades.
Han ska ha kastats ned för två trappor innan han med övertäckta ögon drogs in i en bil och kördes i väg till ett skogsparti. Där fortsatte misshandeln enligt kammaråklagare Lindha Strömberg med tillhyggen som kofot, slagträ och kniv. Ett strypgrepp ska också ha fått det att svartna för den målsägandes ögon.
Mannen kördes sedan tillbaka till Haparanda och lämnades av.
Rättegången pågår just nu.