Landshövdingen får stöd i stormen

Det blåser kring landshövdingen – men nu får han stöd. Företagarna i Pajala och Norrbottens förre landshövding tycker att Sven-Erik Österberg gör ett bra jobb.

Förtroende. Jan-Erik Blomqvist, Företagarna i Pajala.

Förtroende. Jan-Erik Blomqvist, Företagarna i Pajala.

Foto: Joel Marklund

Pajala2015-04-22 18:22

– Han har mitt fulla stöd, säger Per-Ola Eriksson.

Jan-Erik Blomqvist, ordförande i Företagarna, Pajala, tycker att Sven-Erik Österberg agerat klokt när det gäller Kaunisvaaragruvan.

– Vi har ett väldigt starkt förtroende för landshövdingen som står upp för vår bygd, säger Jan-Erik Blomqvist.

– De här miljöbrotten som det talas om i samband med gruvdriften, de är ju inte av det värsta slaget, säger han.

Jan-Erik Blomqvist tycker att om det var så att miljöbrottsanmälningar fördröjdes av länsstyrelsens ledning så är det förståeligt.

– Under hösten var gruvan i ett oerhört känsligt läge när rekonstruktionen pågick, och landshövdingen kanske inte ville lägga mera lök på laxen då, säger han.

Miljöjuristen Jonas Christensen, som polisanmält Sven-Erik Österberg för tjänstefel, sade i onsdagens NSD att landshövdingarna har ett svårt uppdrag. De ska gynna bygden, näringslivet och se till miljön, intressen som kan vara motstående.

Jan-Erik Blomqvist instämmer.

– Sven-Erik Österberg är just nu ett utsatt byte och det skjuts på honom från flera håll, säger han.

Vare sig landshövdingen står upp för sina miljötjänstemäns beslut i gruvsammanhang, eller för gruvnäringen när miljövärden står på spel, så får han kritik, enligt Jan-Erik Blomqvist.

– Men en landshövding som inte gör någonting, han får ju folkets dom, säger han.

Sven-Erik Österberg har JO- och polisanmälts för sin hantering av miljöfrågor vid gruvan.

Även hans företrädare JO-anmäldes, och utreddes för misstänkt tjänstefel.

Efter utredning riktade Justitieombudsmannen 2013 (JO) allvarlig kritik mot Per-Ola Eriksson för att han felaktigt beviljat dispens från strandskyddsreglerna.

Utredningen om tjänstefel lades ned.

Hur kändes det att bli granskad?

– Jag sade då, jag tar det med knusende ro, och så var det. Jag hade stöd av regeringen, säger Per-Ola Eriksson.

Han tror inte att Sven-Erik Österberg kommer att fällas för tjänstefel.

– Nej, det där är bara en struntsak. Jag tycker han har hållit sig till lagen, han har tänkt efter några gånger, det ska man göra, tänka efter före, säger Per-Ola Eriksson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om