En het kväll på logen

25 grader ute och drygt 30 inne i danslogen. Dansväder – javisst. I alla fall enligt de hundratal gäster som letat sig till Sunderbyn för mogendans.

Balkongen, ett välkommet lufthål i en annars ganska syrefattig dansloge.

Balkongen, ett välkommet lufthål i en annars ganska syrefattig dansloge.

Foto: simon eliasson

Sunderbyn2009-08-12 06:00
"I afton dans". En liten skylt vid sidan av väg 97 lockar till logen i Sunderbyn. Utanför danspalatset sitter ett gäng i gräset och dricker kaffe. Paus, verkar det som. Andra sitter i sina bilar som går på tomgång. Kanske för att få en stunds svalka av ac:n. Det är solnedgång. Förutom med bilar verkar det som att någon tagit traktorn till dansen. Alla sätt är bra utom de dåliga, brukar det ju heta.
Andhämtning
Utanför ingången möter jag en man, frågar om det är dans i kväll.
- Javisst, om det nu kan kallas så, säger han med ett skratt.
- Det är tydligen lite folk i kväll.
På grund av värmen får jag höra. Mannen där utanför är bara den första i en lång rad av gäster som påpekar detta faktum.
Väl inomhus stöter jag på Leif Larsson, Luleå. Efter en paus för andhämtning så är han på väg upp i myllret igen.
I röda byxor, väl förberedd för kvällens dans.
Jag frågar om han hittar någon att dansa med.
- Ja, frugan är med, så jag har mitt på det torra, säger Leif Larsson.
Vi tar trappan upp. På scenen står bandet Ola och jag. Två gentlemän, Ola Vikström och Kenneth Edlund, står för underhållningen.
Det verkar funka. Leif Larsson försvinner snabbt in i dansvimlet.
Blöt i svett
Sven Sundqvist, Luleå, däremot, har dansat färdigt för kvällen. Jag möter honom på parkeringen. Skjortan är uppknäppt och blöt av svett.
- Visst har dansen varit bra, även om det var lite folk. Det var ändå mer än vad jag trodde att det skulle vara. Men det har varit enormt varmt där uppe, säger Sven Sundqvist innan han knäpper skjortan, poserar för en bild, och går vidare mot bilen.
Dansen är över, för den här gången.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!