Ny storm på ingång

De hårda vindarna i Norrbotten är ihärdiga. Hittills har inga stora skador rapporterats.
Men i kväll och i natt drar en ny storm in.

Ett riktigt hundväder har det varit Norrbotten de senaste fyra, fem dagarna. Speciellt i fjälltrakterna har det blåst hårt. Här Kjell Sundvall från Gällivare som bäddar om sin vorsteh Jacke. Bilden är från 2009.

Ett riktigt hundväder har det varit Norrbotten de senaste fyra, fem dagarna. Speciellt i fjälltrakterna har det blåst hårt. Här Kjell Sundvall från Gällivare som bäddar om sin vorsteh Jacke. Bilden är från 2009.

Foto:

STORA SJÖFALLET2014-03-11 11:07

SMHI utfärdar en klass 1-varning för Bottenvikskusten, Norrbottens inland och fjälltrakter. Vindar på 18-23 m/s väntas på kalfjället, kompat av regn, snöbyar och snödrev.

Ovädret väntas hålla i sig till onsdag eftermiddag.

Det har blåst hårt av och till i Norrbotten sedan i fredags. I Saltoluokta uppmättes 47 m/s i vindbyarna i lördags, som NSD berättar tidigare.

På andra sidan Stora Lule älv, i Stora sjöfallet och Ritsem, drabbades man hårt av en storm i oktober, som välte husvagnar och fällde träd. Men den senaste veckan har det inte blivit några svåra skador.

– Jag hörde om en husvagn som blåst in i en skoter på säsongscampingen här. Den var väl inte riktigt förankrad och det blev inga skador. Annars har det varit helt problemfritt, säger Peter Fyrsjö, vid Stora Sjöfallets anläggning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om