Skellefteå närmade sig Luleå

Powerplay med fem forwards gav full utdelning när Skellefteå körde över Timrå med 6-0. Bud Holloway, Jimmie Ericsson och Erik Forssell gjorde två mål vardera.

SKELLEFTEÅ2012-02-20 21:41

Fjolårsfinalisten Skellefteå kom till matchen med fyra raka förluster. Tränaren Anders Forsberg hade därför vaskat om ordentligt i laget och fick direkt ett positivt svar av sina spelare.

Fyra mål i numerärt överläge avgjorde matchen, vid tre av dessa tillfällen lät Forsberg alla backar sitta kvar på avbytarbänken och toksatsade framåt med fem forwards. Två av målen kom från Bud Holloways klubba, kanadensaren är nu uppe i nio powerplay-mål totalt.

Den nykomponerade stjärnkedjan med Jimmie Ericsson, Lee Goren och Joakim Lindström fann varandra direkt. Redan i det andra bytet kunde Jimmie Ericsson runda Timråmålvakten Aleksis Ahlqvist och göra 1-0.

Efter en seg skadeperiod är Skellefteås lagkapten spelsugen värre. I sin tredje match på lika många dagar, han matchade med J 20-laget på söndagen, spädde Ericsson på med ytterligare ett mål i den andra perioden.

Timrå var blekt. Laget är avsågat och skadedrabbat. Inte blev det bättre av att både Jonathan Hedström och Yared Hagos dessutom snackade sig till matchstraff.

Vinsten innebär att Skellefteå klättrar till en tredjeplats i tabellen med 83 poäng. Man ligger tre poäng efter Luleå med lika många matcher spelade.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om