Efter drygt åtta minuter av förlängningen avgjorde Skellefteås storstjärna Bud Holloway den första SM-finalen.
Medan hemmalaget jublade högljutt var Luleå Hockey-spelarna vansinniga.
På domarna.
Anledningen: Luleå menar att Cam Abbott trippades av Pierre-Edouard Bellemare sekunderna innan målet.
- Jag fick mina fötter bortslagna vid blålinjen. Han kommer från bänken och slog bort mina fötter. Jag kan inte förstå det beslutet från domarna, säger Cam Abbott.
Vill du ha nya domare till söndagens final?
- Jag har ingen kommentar till det. Men mitt agerande efter matchen visar hur jag tycker om domarna just nu, säger Cam Abbott.
Chris Abbott - som var en av spelarna som skällde ut domarna efter finalförluster - fyller i:
- Cam fick fötterna bortslagna. Men båda har visslorna i sina fickor… Jag kan inte förstå hur de dömer i den här finalen. De misstag som görs i förlängningen är svåra för mig att förstå. Det är extremt frustrerande, säger Chris.
Felaktig bedömning
Efter matchen träffade NSD domarbasen Peter Andersson. Han sa att han och domarna sett situationen i efterhand och att Bellemare skulle ha fått en tvåminutersutvisning för tripping. ¨
- Vi har tittat på situationen och kan konstatera att den domare som står närmast situationen, i det här fallet Mikael Nord, gör bedömningen är en kollision ute på banan. Han är 110 procent på att det är en kollision och gör bedömningen utifrån det, Men nu är vi överens om att det ska vara en tripping i den situationen.
Domarna gör fel alltså?
- Mikael Nord gör den bedömningen, men man måste ändå poängtera att han står för den bedömningen han gör ute på banan. Men i efterhand, när vi har tittat på det, så kan vi konstatera att det är en tripping.