Sist att lämna Focushuset

De är de sista hyresgäster som bor kvar i Focushuset. Nästa vecka går flyttlasset för Tage Koski. "Det känns mycket bra, även om det är trist att lämna Malmberget", säger han.

Efter tio år i Focushuset är det dags att säga adjö. Tage Koski flyttar till Gällivare, på onsdag går flyttlasset.

Efter tio år i Focushuset är det dags att säga adjö. Tage Koski flyttar till Gällivare, på onsdag går flyttlasset.

Foto: Monica Olofsson

MALMBERGET2019-03-02 18:06

1962 stod det 13 våningar höga huset klart och har sedan dess varit varit ett landmärke för Malmberget. Nu har de flesta hyresgästerna flyttat ut och Tage Koski är en av de få som fortfarande bor kvar – men nästa vecka flyttar han ut. Grannarna Ulf Olofsson och André Bergström vet fortfarande inte vart deras flyttlass kommer gå eller när de kommer behöva flytta. Det ger en känsla av vedmod och glädje och samtidigt en oro over framtiden.

– Jag har bott här sedan 2002 så det är klart att det känns tråkigt att flytta. Det känns sorgligt när hela Malmberget avvecklas, säger André Bergström.

De har bott grannar sedan Tage Koski flyttade in för tio år sedan. Det blir en märklig känsla att plötsligt inte bara flytta från den bostad man kallat hemma, men också att mista de grannar man lärt känna och vant sig vid att träffa dagligdags.

– Vi brukar fika tillsammans, man är van att nästan ropa genom fönstret till varandra och fråga om vi ska fika. Vi har varit som en familj, nu mister man det, säger Ulf Olofsson.

Tage Koski känner sig glad över att få en lägenhet på Forsbacken som varit hans första val av plats för den nya bostaden. Det ligger nära både natur och sjukhus – något som Tage Koski säger är viktigt när man börjar komma upp i åren även om han är en pigg "snart 80-åring".

– Jag var och tittade på en lägenhet på Repisvaara men den var på markplan och jag vill bo högre upp. Jag är stolt över att få flytta till Forsbacken. Men det är klart att jag tänker på de som inte fått erbjudande, säger han.

André Bergström bor i en etta och vill flytta till en likvärdig med samma hyra.

– Det måste vara ett erbjudande med rimlig hyra, annars går det inte, det är en omöjlighet att få dubbel eller tredubbel hyra, säger han.

Ulf Olofsson har bott tolv år i Focushuset och innan det fem år på Hermelinsbacken. Han säger att han är redo att flytta, speciellt efter det stora skalvet som skakade om hela Malmberget och även Gällivare under torsdagen.

– Jag har aldrig varit med om dess like, jag tänkte vad fan är det här, håller jag på att få hjärtinfrakt. Jag har aldrig känt så här tidigare men nu känner jag att jag vill bort härifrån fort innan vi ramlar i gropen, säger han.

– I maj ska vi vara ute, men jag vet ännu inte var jag kommer flytta, säger han.

Enligt LKAB ska Focushuset vara tömt under 2019.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om