Julen är traditionernas högtid och så även de förberedande aktiviteterna. I flera år har Seskarö konstnärsklubb och hembygdsföreningen anordnat tomteverkstad, så också i år.
– Vår tomteverkstad blev en riktig succé med massor av ungar som gjorde tomtar och mycket annat inför vår traditionella julmarknad nästa helg, säger Ingemar Janson.
Lena Videhult är nöjd.
– Det kom ett 40-tal barn och det är rekord för tomteverkstaden. Först kom det yngre barn och sedan kom äldre ungdomar och tittade, så jag bad dem också komma in och det gjorde de. Det var fantastiskt roligt och det blev fullt upp, säger Lena Videhult.
På schemat fanns allt från att måla pannåer, skapa tomtar av björkstubbar, pärlbyggen till julkortsskapande och sidenmålning.
– Vi hade olika stationer, det var väldigt populärt och vi hade rikligt med material. En del målade också sig själva, en helt fantastisk dag.
Efter skapandet bjöds på hembakat fika, saft och kaffe.
– Tomteverkstaden är en väldigt trevligt återkommande aktivitet, jag hoppas att den fortsätter i många år, säger Ingemar Janson.
På lördag hålls den årliga julmarknaden på Seskarö och många skapelser från tomteverkstaden kommer att säljas där.