Klockan 00.49 var samtliga distrikt i Kalix räknade – Socialdemokraterna har fått 41 procent av rösterna, andra och tredje största parti är Moderaterna respektive SD med 20,8 respektive 8,2 procent.
Socialdemokraterna minskar med 4,9 procentenheter jämfört förra valet.
– Utifrån förutsättningarna får vi vara nöjda med valresultatet. Det är aldrig bra att tappa, men vinden som blåst i landet har varit sådan, säger Tommy Nilsson (S), kommunalråd.
Moderaterna ökar med 4,7 procentenheter jämfört förra valet.
– Det känns både och just nu. Jag önskar att vi lyft mer i riksdagen, men jag är så tacksam över att så många röstat på oss lokalt. Alla i vårt parti är fritidspolitiker, det finns begränsat med tid och människor har valt att lägga mycket tid på partiet inför valet. Jag är jättestolt och glad, säger Linda Frohm (M).
Miljöpartiet minskar med 5,5 procentenheter och är därmed den största förloraren, partiet landar på 4,5 procent.
Sifferuppgifterna är Valmyndighetens och valresultatet är preliminärt.
Så gick valet i Kalix
Resultatet i Kalix: Socialdemokraterna är med 41 procent av rösterna största partiet. Det parti som växer mest är Moderaterna som med plus 4,7 procentenheter slutar på 20,8 procent.
Linda Frohm.
Foto: Lotta Nilsson
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!