Det var väl ingen som förvånades över att Assi tog tre poäng mot Burträsk. Kalixlaget är inne i en enorm formtopp just nu och laget har faktiskt gjort 20 raka mål utan att ha släppt in något bakåt.
– Man kan inte vara annat än nöjd när man vinner med 7–0. Nu börjar målchanserna att sitta också, säger Assitränaren Börje Nordgren.
Anfallaren Erin Craig hade en tuff start på säsongen där hon hade förtvivlat svårt att hitta rätt inne i straffområdet. Annat är det i dag.
När Assi besegrade IFK Åkullsjön med 12–0 i helgen gjorde hon fyra mål och när Burträsk avspisades med 7-0 hemma på Billerud Arena under torsdagskvällen noterades hon för tre fullträffar.
– Jag var inte nöjd med hur jag spelade i början och jag visste att jag kunde bättre så jag började helt enkelt att träna hårdare och jag har blivit i mycket bättre fysisk form så man kan säga att jag har jobbat mig upp ur den svackan, säger hon och ler.
Och hon har nu visat både sig själv och sina kritiker att hon verkligen håller måttet.
Sju mål på två matcher är verkligen inte vardagsmat för en forward.
– Nej, något hattrick har brukat kunna komma men aldrig två efter varandra. Det känns riktigt skönt att målskyttet har lossnat, säger hon.
Unga talangen Moa Öhman har haft det tungt efter sin succéartade start. Nu byttes hon i i halvtid och levererade två mål.
– Nu är vi effektiva. Man kan säga att vi har siktat in oss, säger Börje Nordgren.
Den här segern innebär dessutom att Assi går till sommarvila som tabelletta.