Westman får chansen hos legendaren

Rallycrossföraren Linus Westman byter bil inför VM-tävlingen i Italien nu till helgen. Han kommer nu att ingå i legendaren Per Eklunds team.

VM-AKTUELL. Inför helgens VM-deltävling  är det nu klart att Linus Westman inleder ett samarbete med rallycrosslegendaren Per Eklund.  Foto: Joakim Nordlund/PRESSPRO.se

VM-AKTUELL. Inför helgens VM-deltävling är det nu klart att Linus Westman inleder ett samarbete med rallycrosslegendaren Per Eklund. Foto: Joakim Nordlund/PRESSPRO.se

Foto:

RÅNEÅ/RALLYCROSS2014-09-22 21:21

Den 28 augusti kunde NSD berätta att rallycrosstalangen Linus Westman från Råneå kommer att avsluta säsongen med att köra VM. Tävlingen som avgörs nu till helgen går i närheten av den klassiska Monzabanan i Italien.

Inför VM-starten kan NSD nu avslöja att Westman inleder ett samarbete med rallycrosslegendaren Per Eklund. Tidigare den här säsongen har Westman kört en Skoda Fabia men nu sätter han sig bakom ratten på en Saab 9-3 Aero.

– Det är en dröm att få köra för Eklund för han är den största av dem alla så det känns skitkul att jag får chansen där nu, säger Westman.

Och så här säger han om den nya bilen:

– Jag har inte kört bilen men tekniken är den samma som i Skodan så det ska nog inte vara några problem.

Det är samma bil som norrmannen Henning Solberg har kört i VM-serien den här säsongen. Solberg bytte plötsligt team och då uppstod en lucka i legendaren Per Eklunds team.

– Jag och Per Eklund fick bra kontakt och han ville ge mig chansen , säger Linus Westman.

Under lördagen körs två kvalomgångar och på söndagen de resterande två omgångarna. Vill det sig då riktigt bra kan Westman få uppleva att köra en VM-semifinal men vägen dit lär bli mycket tuff eftersom han möter de 40 bästa ekipagen i världen.

– Jag är jättenöjd om jag är mitt i resultatlistan men givetvis drömmer jag om att få köra finalen, säger han.

Kommer bilbytet att förbättra dina möjligheter att nå en framskjuten placering?

– Ja, det tror jag nog att det gör.

Kommer du att köra för Eklund också nästa säsong?

– Det är för tidigt att säga. Vi kör den här tävlingen nu och sedan får vi se.

Men du tackar inte nej om du får chansen?

– Nej, det tror jag nog inte (skratt).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om