– De försöker skrämma hyresgästerna att acceptera en oskälig höjning, säger Mikael Renqvist.
Ärendet ska upp i hyresnämnden i september där Nordros begär 15 procents höjning av de hyresgäster som inte accepterat den hyreshöjning på fyra procent som företaget vill genomföra från den 1 juni.
I ett brev som Nordros skickat ut till dessa hyresgäster skriver ägaren Rickard Björklund bland annat: " Vi kommer under sommaren att besiktiga varje lägenhet som är indragen i tvisten och anpassa vårt yrkande specifikt för varje lägenhet. Ett sannolikt utfall är därför att de som säger nej till hyreshöjningen långsiktigt får en högre hyresnivå än de som säger ja".
Björklund skriver vidare att hyresgästerna ska se till att ta höjd i sitt sparande för att kunna betala den retroaktiva hyra som byggs upp, samt att processen i hyresnämnden innebär en hel del besvär för hyresgästen. "Rekommenderade brev ska hämtas ut på posten, du kallas till sammanträden i Umeå, och ombeds svara på brev, etc".
– Som hyresvärd är man i en maktposition gentemot hyresgästerna. Det här tonläget är inte acceptabelt. Dessutom är det rättsvidrigt av hyresvärden att försöka föregå en rättsprocess på det här sättet, säger Renqvist.
Rickard Björklund är av en helt annan åsikt.
– Det är inga hot. Det jag gör är att jag redogör för realiteten. Det är lätt att säga åt andra att säga nej när man inte behöver ta konsekvenserna av det. Hyresgästföreningen desinformerar hyresgästerna av skäl som är svåra att förstå. Deras råd är inte omdömesgilla, säger han.
Allting började med att Nordros begärde tolv procents hyreshöjning medan Hyresgästföreningen vägrade godta en höjning högre än två procent. Förhandlingarna strandades eftersom parterna var för långt ifrån varandra.
– Vi begärde tolv procent men vi var beredda att kompromissa på tre. Nu har vi gått ut med en höjning på fyra procent i år som sedan kommer att höjas ytterligare ett par procent nästa år. Anledningen till att vi begär 15 procent direkt av dem som tagit strid är att vi förutsätter att de tar strid nästa gång också och det innebär en massa merjobb för vårt företag.
Genomsnittshyran för en trea på cirka 70 kvadrat i Porjus är 4600 kronor, enligt Nordros.
– Vi får inte in tillräckligt med pengar för att kunna sköta om lägenheterna. Dessutom är standarden ganska hög, säger Rickard Björklund.
Lägenhetsbeståndet är på 88 lägenheter. Cirka 30 hyresgäster är medlemmar i Hyresgästföreningen.
– Jag kommer att representera samtliga våra medlemmar i hyresnämnden och de kan vara lugna. Jag har mycket svårt att se att Nordros ska få igenom sitt yrkande på 15 procent, säger Mikael Renqvist.
– Vi vill bara att det ska vara trivsamt att bo i Porjus och vi vill ha skäligt betalt. Porjus har Norrbottens lägsta hyror, säger Rickard Björklund.