Planerade ta livet av sin chef

Sedan i måndags sitter en man anhållen på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till mord på en annan man i en by utanför Kiruna. En häktningsframställan ska lämnas in senast på torsdag.

Kammaråklagare Klara Dahlström

Kammaråklagare Klara Dahlström

Foto: Lars-Göran Norlin

Kiruna2018-08-14 17:15

Mannen sitter alltjämt anhållen hos polisen misstänkt för att ha förberett att ta livet av sin chef.

Läs även: Anhållen för förberedelse till mord

– Mannen har uttryckt saker som gör att händelsen utreds som förberedelse till mord. Polisen har även hittat skjutvapen som knyts till mannen. Han har inte vidtagit några aktiva åtgärder för att fullborda brottet, därför är brottsrubriceringen förberedelse till mord, säger kammaråklagare Klara Dahlström.

Förundersökningen pågår med förhör och tekniska undersökningar. Om åklagaren väljer att begära mannen häktad ska det ske senast på torsdag.

Åklagaren har i nuläget inga ytterligare upplysningar om utredningen att lämna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om