Folkhälsomyndigheten gick nyligen ut med nya coronarestriktioner som gäller från och med 8 december. För Piteå kommun som är en stor arbetsgivare får det konsekvenser. På onsdagen hölls ett stabsmöte på kommunen där personalchefen Ewa Degerman deltog.
– Vi har beslutat att följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Myndigheten avråder ju från stora samlingar varför vi har valt att hålla en planerad chefsfrukost för 150 personer digital, säger hon.
Digitalt eller livesänt blir också det luciatåg från Framnäs som uppträder i sessionssalen.
– Man kan inte komma och se det på plats utan man får ta del av uppträdandet på datorn istället.
Hur blir det med alla planerade julfester?
– Vi förbjuder ingenting men det är upp till varje arbetsplats att ta eget ansvar. Kan man träffas på ett säkert sätt kan man göra det. Kan man inte det får man skjuta upp det. Här har det gjorts förändringar. Ett 50-tal personer från olika arbetsplatser skulle ha haft en gemensam träff men de väljer att avvakta.
Vad tycker du om restriktionerna?
– Personligen tycker jag att det är bra att myndigheterna och regeringen är tydliga med att om inte steg ett räcker så kan det bli skarpare restriktioner i steg två och steg tre. Nu är det upp till var och en att följa det som sagts och då kanske vi slipper ytterligare skärpningar, säger Ewa Degerman.