58-åring misshandlade polis

När en polispatrull på lördagsmorgonen skulle reda ett bråk i Piteå utbröt tumult. En polis blev nedslagen och fick föras till sjukhus.

PITEÅ2009-03-28 17:27
Det var vid 8-tiden på lördagen som polisen fick samtal från en person som bor i centrala Piteå. En 58-årig man hade försökt få komma in i lägenheten hos denne men inte blivit insläppt då han uppträtt hotfullt. Anmälaren och mannen är bekanta och mannen sade sig vilja hämta en hund.
Två poliser kom till platsen och var på väg in i lägenheten för att tala med anmälaren. Då lyckades 58-åringen ta sig in i lägenheten bakom poliserna och vägrade gå ut. Han slog en en kvinnlig polis i ansiktet så pass hårt slag att hon föll i golvet och tuppade av en stund. Efter detta belades den våldsamme mannen med handbojor och han greps.
Polisen som blivit slagen fick föras till sjukhus med lindriga skador i huvudet. Den 58-årige mannen förhördes och fick genomgå en läkarundersökning. Han sitter nu anhållen misstänkt för våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om