– Det finns inte många sjöar och strömmar här i Arjeplogs fjällvärld som jag inte betat av, säger 52-åringen som kommer från Piteå.
Vi träffar honom så klart i Svenska turistföreningens Pieskehaurestuga, en fredag i slutet av mars. Kent Henriksson har kört från Merkenes med sin Lynx och bott här sedan början på veckan.
På dagen har han hjälpt några yngre killar från Piteåtrakten med fisket. De åkte iväg med skotrarna vid 15-tiden på eftermiddagen efter den gigantiska fjällsjön Pieskehaures is, och kom tillbaka 1,5 timme senare med dussinet vackra rödingar, de största uppemot 8-9 hekto.
När det mörknat sitter han med gänget i allrummet, där stearinljusen är det enda som lyser upp, och konstaterar att gammal är äldst.
– Jag tog pojkarna till en vik där det alltid är riktigt bra. Själv fiskade jag ingenting, men de hade nog ganska roligt.
En parentes är att det var noll sikt när gänget drog iväg. Ett snöområde hade lagt sig som ett lock över sjöns övre del.
– Jo, men det är inga problem. Jag behöver då ingen GPS när det är dimma. Den sitter här inne, säger han och pekar på huvudet.
Tidigare i år har han dragit två rödingar på 1,8 kilo på Pieskehaure.
– Rekordet är på 3,8 kilo. Den fick jag i nedre delen av Pieskehaure. Då var det knappt att fisken kom upp genom hålet...Det är klart att det hjälper att veta var man ska fiska. Men det är som med allt annat också, det ska vara rätt dag, rätt väder och så vidare.
Det är drygt 35 år sedan han kom till sjöarna i Piteälvens källflöde första gången.
– Det var 1979. Jag och en kompis tältade utanför Pieskehaurestugan i minus 27 grader.
Sedan dess har vårvintrarna varit vikta för fjällvärlden.
– Att det blivit Arjeplog beror nog mest på att det är min närmaste fjällvärld. Det blir då minst två, tre svängar varje år. I år ska jag vara fem veckor här. Den sista svängen blir vecka 19, som är en bit in i maj. Prickar man rätt den tiden, då får man fina dagar. De gamla borrhålen har blivit stora, och alla bäckar är öppna.
En bisyssla till pimpelfisket som han ägnat sig åt de senaste åren är flugfiske från iskanten.
– Jag brukar fiska nedanför dammen, där Pieskeströmmen börjar. Det är otroligt roligt och annorlunda. En riktig höjdare. Och trots att Pieskeströmmen börjar vara hemskt känd så är den fortfarande ett av Sveriges bästa fiskevatten.
Annars tycker han att rödingfisket är bättre tidigare på säsongen.
– Helst ska man fiska på vintern. Vi var i Mavas en nyårshelg och fick förjäkla bra. Men det är ju en vansklig tid. Det kan lika gärna bli minus 40 och dagarna är korta.
Favoritvattnen i Arjeplogsfjällen är just Pieskehaure, Pieskeströmmen och sjöarna nedströms Mavas, alltså Kaskaure och Låddaure. Kent Henriksson tycker att rödingfisket i Pieskehaure blivit bättre de senaste åren.
– Fisken har blivit större, helt klart. Det är positivt.
Och när det gäller pimpelfiske efter röding finns det bara en sak som gäller för Kent Henriksson: blink.
Alltså ett plastblänke med lampa som blinkar när den kommer i kontakt med vatten. Man kan använda blinken både i blänket och ovanför blänket.
– Det är nog fem år sedan det gick att få en röding utan att använda blink, säger han.
Dagen efter skiner solen från klarblå himmel och det är knappt en vindpust över Pieskehaure.
– När det är så här, då är det som bäst. De här dagarna kan man leva länge på.