Partiet har krismöte i helgen

Arbetarekommunen skakas av S-kuppen och till helgen ska ledande politiker diskutera förtroendekrisen.– Vilda diskussioner får det gärna bli, säger Ann-Sofie Isaksson, ordförande i Pajala arbetarekommun.

KRISTIDER. "En stor besvikelse för många, en oviss känsla kring hur partiet ska gå vidare, säger arbetarekommunens ordförande Ann-Sofie Isaksson.

KRISTIDER. "En stor besvikelse för många, en oviss känsla kring hur partiet ska gå vidare, säger arbetarekommunens ordförande Ann-Sofie Isaksson.

Foto: Maria Engström-Andersson

Pajala2017-01-17 20:30

Fullmäktigebeslutet kom som en kalldusch för arbetarekommunens medlemmar.

– Väldigt olyckligt att inte vår kandidat valdes till kommunalråd. En stor besvikelse för många, en oviss känsla kring hur partiet ska gå vidare, säger ordförande Ann-Sofie Isaksson dagen därpå.

Än så länge har hon inte fått några signaler om en akut medlemsflykt från partiet.

– Jag hoppas att det inte blir så. Partiarbete handlar om mycket annat än att välja ett kommunalråd.

Ann-Sofie Isaksson känner inte heller till huruvida medlemmar nu planerar att starta ett utbrytarparti.

– Långt tillbaka fanns S-alternativet i Pajala. Många tog mycket lärdom av den perioden. Min förhoppning är att vi nu kan hålla ihop partiet, trots att det blev som det blev.

Kommande helgen har arbetarekommunens ledning ett möte som till stor del kommer att handla om S-kuppen i fullmäktige – och hur medlemmarna reagerar på den.

– En två dagars konferens med både styrelsen, fullmäktigeledamöter, valberedningen, nämndsordföranden och andra.

Ett krismöte?

– Nja, mötet var inplanerat sedan tidigare och var egentligen en visions- och framtidsdag. Men det kan förstås hända att vi får hantera andra frågor nu. Det som skedde i fullmäktige kommer diskuteras mycket.

Hon hoppas dock att samtalen blir konstruktiva.

– Vilda diskussioner får det gärna bli, men jag förväntar mig att det finns mycket positivt också som kan komma ur denna kaos- och krissituation. Vi ger inte upp, säger Ann-Sofie Isaksson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!