17 maj har kommunen tillsammans med Arbetsförmedlingen och företagare anordnat en jobbmässa som de kallar för den största kraftsamlingen någonsin i Pajala. 300 nyanställningar ska lösas inom såväl den stora gruvdriften som drar igång nu som inom vård, omsorg, handel, skola, industri, turism, skogsnäring med fler.
– Det är inte bara vårsolen som värmer oss rent fysiskt nu. Mentalt har vi också bestämt oss för att kraftsamla nu. Det känns som att vi har ett högtryck i kommunen igen, säger kommunalrådet Anna Kumpula Kostet (V).
Kanske inte på samma sätt som när gruvan etablerades första gången – men nystarten för Kaunis Iron ger naturligtvis en helt annan framtidstro i kommunen.
– Det känns riktigt bra. Vi har nyligen suttit i budgetberedning och det är första gången på flera år som man inte har ont i magen när man går igenom den. Framtiden ser ljusare ut. Det är inte längre besparingar på 20 miljoner som behöver göras, utan vi kan göra en långsiktig planering. Det är skönt att kunna hämta andan och se vart vi är på väg nu, säger Kumpula Kostet.
Förutom en klassisk jobbmässa kommer man ha en "brainstorming" för att ta fram nya affärsidéer.
– Det tänks många nya tankar i Pajala idag. Dessa tankar ska vi nu korsbefrukta under en brainstorming mellan ett 100-tal kommunbor där inga idéer får vara omöjliga eller galna, säger näringslivsstrategen Erik Mella i ett pressmeddelande.