Många imponerades av nattfestivalen

KORPILOMBOLO. Nattfestivalen är i full gång och i söndags besöktes den av riksdagsledamoten Siv Holma, v, som också är ordförande i Riksdagens kulturutskott.- Vad fantastiskt att få uppleva denna kvalite på arrangemang i lilla Korpilombolo, säger Holma.

Fotograf: Extern

Fotograf: Extern

Foto:

Pajala2006-12-05 00:00
Många är imponerade över den omfattning och det utbud som bjuds under den två veckor långa Nattfestivalen i Korpilombolo med endast 500 invånare. En av dem är Siv Holma som besökte festivalen i söndags.

Klassisk konsert

- Jag hann bara vara med en dag på grund av pressat tidsprogram, men jag ser fram emot nästa år då jag ska försöka vara med mycket mer, säger hon.

Nu bevistade hon den klassiska konserten i kyrkan med sångerskan Ann-Sofie Ailovuo och pianisten Virve Räisänen som framförde klassiska sånger.

- Den konserten gick inte av för hackor. Få uppleva det här i denna vackra kyrka i Korpilombolo är stort.

Lika imponerad var kommunalrådet Bengt Niska:

- Man kan inte föreställa sig hur imponerande det här är om man inte personligen besöker festivalen. Det är fantastiskt hur en sån liten by kan åstadkomma detta.

NYVALD ORDFÖRANDE

Siv Holma som valdes till ordförande den 10 oktober tycker att den här upplevelsen i Korpilombolo är det bästa arrangemang hon bevistat hittills. Hon lovar även att slå ett slag för kulturlivet i Norrbotten under den här mandatperioden.

- Jag tror det är bra att norrbottningarna känner att det är en ordförande från länet. Jag ska tala för kulturlivet i Norrbotten, och jag ska slå ett slag för kulturen i Tornedalen. Själv har jag rötterna i den tornedalska och samiska minoriteten.

Nattfestivalen pågår till och med den 13 december.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om