Miljonunderskottet: "Alldeles för tafatt"

Socialnämndens väntas gå med miljontals kronors underskott. Nu får ledningen möta tuff kritik.

Foto: Herman Öberg

övertorneå2017-03-14 18:24

Förra veckan gick socialnämnden igenom budgeten under sitt sammanträde. Prognosen: I förhållande till den ursprungliga budgeten väntas man gå med stort underskott – uppemot nio miljoner kronors underskott, berättar nämndledamoten Ulf Zakariasson.

Zakariasson, partipolitiskt obunden och tidigare ordförande i nämnden, är orolig över utvecklingen.

–  5,3 miljoner kronor tillkommer för assistentersättningar. Det är regeringen och riksdagen som gett direktiv till försäkringskassan att minska kostnader och flytta över de på kommunerna i stället, berättar Zakariasson och nämner även underskott inom hemtjänsten och individ- och familjeomsorgen.

– Det här är mycket pengar och det lustiga, eller lustigt är det ju inte, är att man i nämnden fattade beslut att bara bevaka det här. Nästa möte är i slutet av maj och då finns det inte mycket tid till att göra åtgärder.

Zakariasson menar att något måste göras omgående för att kunna rädda underskottet.

– Det är alldeles för tafatt – det är nu man ska sätta in några åtgärder. Från maj står ju allt still under semestermånaderna, så då hinner du inte få effekt på åtgärderna. Sen är ju det här bara en prognos än så länge, så det kan ju både bli värre och bättre. Men det känns som att chansen att det blir bättre är liten.

Vad skulle du själv göra?

– Personalsidan är den tunga sidan och vi införde ju ifjol, när vi fick signaler om ett negativt resultat, ett anställningsstopp på nämnden. Det har kanske inte alltid stor effekt, men det är en markering till verksamheterna att vi drar i handbromsen nu.

Norrbottens Media söker politiska ledningen för en kommentar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om