Kinnunen går till hovrätten
Mackägaren Jouko Kinnunen förlorade skadeståndskravet på nästan tre miljoner kronor mot svenska staten. Nu har han överklagat tingsrättens dom till hovrätten.
Finsk olja
Kinnunen driver en bensinstation i Aavasaksa, på finska sidan mittemot Övertorneå. En stor del av hans kunder är svenskar som handlar den lågbeskattade rödfärgade finska eldningsoljan.
I slutet av 2006 stoppade den svenska tullen en kund som använde Kinnunens specialbyggda bilsläpvagn för oljetransporter och beslagtog den.
Krav på staten
Efter ett avgörande i EG-domstolen och hovrätten fanns det inte laglig grund för att beslagta släpvagnen. Ändå tog det nästan 22 månader innan släpvagnen återlämnades.
Jouko Kinnunen hävdar att han har gått miste om nästan tre miljoner kronor i intäkter på grund av att släpvagnen varit beslagtagen och att svenska staten ska ersätta hans förlorade förtjänst.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!