Katten försvann - borta i ett halvår

För ett halvår sedan försvann katten Smulan och hennes sex nyfödda kattungar svalt ihjäl. Förra lördagen dök hon upp igen - och luktade parfym.
- Någon tog henne ifrån mig, säger ägaren Carina Larsson Johansson.

Carina Larsson Johansson släpper inte sin katt Smulan i första taget.

Carina Larsson Johansson släpper inte sin katt Smulan i första taget.

Foto: Fredrik Samuelson

ÖVERKALIX2011-03-13 15:40

Den ensliga skogsvägen slingrar sig fram genom byn Lomträsk utanför Överkalix. Vid vägens slut står ett vitt gammalt hus med röda knutar. Det var här kattmamman Smulan försvann för ett halvår sedan.

- Någon tog henne ifrån mig. Hon försvann inte frivilligt för hon skulle aldrig lämna sina nyfödda ungar, säger ägaren Carin Larsson Johansson, 50, och ser bestämd ut.

- När hon tidigare har fått ungar så har hon varit ute i högst ett par timmar. Och hon har alltid kommit in på kvällen när jag har lockat på henne.

Kattungarna dog

Men nu kom hon inte tillbaka. Sex nyfödda kattungar lämnades ensamma och svalt ihjäl.

- Jag försökte hjälpa till så gott det gick men jag hade ingen möjlighet att mata ungarna hela tiden, säger Carina Larsson Johansson.

Smulans återkomst förra lördagen kom därför som en glädjechock.

- Jag blev jätteglad när jag förstod att det var hon. Jag menar, i mitt huvud så var hon ju död. Nog brände tårarna bakom ögonlocken.

Läs mer i tisdagens tidning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om