Här är satsningen i Prästgården

Bed and Breakfast och kvalitetsmat i en stilfull miljö. Nu är det klart att Prästgården i centrala Överkalix får nytt liv.

Prästgården i centrala Överkalix får nytt liv. Vid årsskiftet tar bryggaren Frida Andersson över. Hon kommer att erbjuda Bed and Breakfast.
Foto: Maria Engström-Andersson

Prästgården i centrala Överkalix får nytt liv. Vid årsskiftet tar bryggaren Frida Andersson över. Hon kommer att erbjuda Bed and Breakfast. Foto: Maria Engström-Andersson

Foto: Maria Engström-Andersson

ÖVERKALIX2015-12-14 07:27

Bakom satsningen står bygdens egen bryggare Frida Andersson:

– Senast till sommaren ska verksamheten vara igång.

Att kommunen efterlyste en arrendator till prästgården i höstas hänger ihop med att ortens hotell plötsligt omvandlades till ett flyktingboende. För Frida Andersson som driver Tjers Bryggeri var timingen perfekt:

– Jag har även ölprovningar och middagar i bryggeriet, och allt eftersom verksamheten har växt har byggnaden känts för liten.

Till årsskiftet tar hon över Prästgården tillsammans med sin mamma Anna-Lisa Andersson.

– Tanken är att vi ska kunna erbjuda boende, men även konferenser, uthyrning av lokaler i kombination med mat och dryck av bra kvalité, säger Frida Andersson.

Först väntar dock reparationer av den anrika byggnaden.

– Köket och de rum som ska hyras ut behöver renoveras. Sedan måste fler toaletter byggas. Men husets egen stil ska bevaras. Jag tror det är från 1800-talet. Det är i alla fall väldigt, väldigt fint, säger Frida Andersson.

Ska någon anställas?

– Eventuellt kommer det att behövas någon anställd. Men det blir när vi har byggt upp verksamheten, säger Frida Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om