Åklagaren begär mer tid

ÖVERKALIX. Utredningen av dödskjutningen i Kangis, Överkalix behöver mer tid, innan åtal kan väckas.Kammaråklagare Thor-Bertil Mjörnerud kommer under veckan att lämna in en ansökan till tingsrätten i Haparanda.

Fotograf: bosse johansson

Fotograf: bosse johansson

Foto:

Överkalix2007-07-26 00:00
Redan då 37-åringen häktades av Haparanda tingsrätt på sannolika skäl i vart fall misstänkt för dråp den 18 Juli, sa kammaråklagare Thor-Bertil Mjörnerud att utredningen inte skulle hinna bli färdig inom fjorton dagar, då åtal senast ska vara väckt.

Det visar sig också att han hade rätt.

teknisk undersökning

Utredningen angående den dödskjutning som kostade en 29-årig man livet i Kangis söndagen den 15 juli, har inneburit en stor teknisk undersökning och det tar även tid att höra alla berörda parter.

- Vi har fortfarande mycket att göra. Det är många som ska höras. Vi har hört sju - åtta personer och flera kommer att höras om, säger Thor-Bertil Mjörnerud.

Han konstaterar att han i nuläget inte är redo att väcka åtal.

- Jag kommer att lämna en skrivelse till tingsrätten och begära mer tid.

Om det innebär en ny häktningsförhandling är oklart. Det är upp till tingsrätten att besluta om.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om