Nyrenoverad väg skadad av övningen

De tunga fordonen som deltog i militärövningen Northern Wind slet på vägarna i länet. En nybyggd väg i Kalix tog mest stryk.

Tunga fordon har färdats på vägarna i östra Norrbotten under den stora övningen.

Tunga fordon har färdats på vägarna i östra Norrbotten under den stora övningen.

Foto: Herman Öberg

östra norrbotten2019-04-04 19:29

Northern Wind involverade 10 000 militärer och en mängd tunga fordon ute på vägarna. Det har självklart fått konsekvenser.

NCC ska göra en besiktning av vägarna i östra Norrbotten.

– Det här har absolut påverkat väghållningen och det är kört sönder både asfaltsvägar och grusvägar. Vi ska göra en besiktning av alla vägar, så jag kan inte säga ännu hur stora skador det är. Men det är definitivt skador på vägarna och framförallt på grusvägarna är det sämre för framkomligheten, säger Tord Isaksson som är platschef på NCC.

Någon gång under nästa vecka räknar Isaksson med att översikten ska vara klar. Men redan nu kan två vägar pekas ut.

Väg 398 från Björkfors till Lappträsk har skador på beläggningen. Vägen som har haft stora problem senaste åren fick en ny beläggning förra sommaren, men har redan fått skador.

Väg 767 omkring Vitvattnet har också rapporterade skador.

– Det är tunga grejer som har varit på vägarna och det blir skador, men naturligtvis måste de få öva. Och jag tror inte att det blir några problem med kostnaderna, det har nog försvaret räknat med.

Trafikverkets presskommunikatör Katarina Wolfram berättar att man har varit inställda på det här.

– Vi har haft möten innan övningen har ägt rum eftersom de ska köra på vägarna. Även under övningen har det varit extra insatser. Nu samlas alla skador in och nästa vecka ska vi veta bättre hur omfattande de är.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om