– Jag vill stärka och upprätthålla de affärer som finns. Öka försäljningen och volymerna i fabriken.
Det säger Malin Correia, 44 år, i ett läge då verksamheten beskrivs som stabil.
– Orderläget är bra och vi har fått ett antal stora förfrågningar som vi arbetar med. Vi ser en skarp merförsäljning, säger hon.
Malin Corrieia kommer ursprungligen från Umeå. Under perioden 1995-1998 studerade hon till textilingenjör och arbetade sedan i åtta år hos en underleverantör till fordonsindustrin där hon utvecklade textilier för inredning. Av de åtta åren arbetade hon i sju år i Portugal.
Efter en tid hos Aditro logistics i Umeå kom hon 2009 till Almi företagspartner i Luleå där hon fungerat som affärschef och rådgivare.
– Jag arbetade med rådgivning och krediter till små och medelstora företag, säger Malin Correia.
Hon berättar att hon blev rekryterad till ABB Composites via ett rekryteringsföretag. I Öjebyn ska hon leda en sälj- och marknadsorganisation.
– Jag vill synliggöra vad ABB - fabriken sysslar med. Det är nog många som inte vet att vi är världsledande med vår produktion av isolatorer, säger Malin Correia.