NSD:s förre chefredaktör Carl-Erik Pehrson död
NSD:s förre chefredaktör Carl-Erik Pehrson, Boden, har efter en tids sjukdom avlidit i en ålder av 78 år.
Carl-Erik Pehrson var NSD:s chefredaktör under åren 1975-84. Efter pensioneringen var han vikarierande ledarskribent på NSD.
Foto:
Hans närmaste är hustrun Edit och barnen med familjer.
Carl-Erik Pehrson var född och uppvuxen i Malmberget. Han gick den långa vägen inom tidningsbranschen, på 1950-talet började han som platsredaktör för NSD i Malmberget och Töre och var därefter reporter vid Luleåredaktionen.
Under kortare perioder i slutet av 1950-talet arbetade Carl-Erik Pehrson som reporter hos Aftonbladet och Örebro-Kuriren.
Fjälldesperadon - ett scoop
När han arbetade för Aftonbladet gjorde han det som han betraktade som sitt livs scoop; han var med när den så kallade fjälldesperadon greps av polisen i februari 1951.
Fjälldesperadon var en 23-årig förvirrad norrman som beskjutit flera personer i trakterna kring Ritsem. Jakten på den förvirrade norrmannen var en stor nyhet som följdes av medier från hela Sverige. Det var också Carl-Erik Pehrson som myntade begreppet "Fjälldesperadon".
Han återkom till NSD 1960 och var nattredaktör till 1968, då han blev redaktionssekreterare.
I samband med att NSD flyttade sin officin från Boden till Luleå 1975 utsågs Pehrson till chefredaktör och ansvarig utgivare.
I slutet av 1983 tillträdde Carl-Erik Pehrson som chefredaktör och ansvarig utgivare för Piteå-Tidningen. Han kvarstod i den uppgiften fram till pensioneringen 1991.
Han bodde hela tiden kvar i Boden även när han arbetade på Piteå-Tidningen.
Ledarskribent
Han återvände dock under en period till NSD då han under 1998 vikarierade som ledarskribent på tidningen under dåvarande ledarskribenten Lotta Grönings tjänstledighet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!