Ögren tågade i gamla hemorten nstranter när första maj firades

JOKKOMOKK. Årets förstamajfirande i Jokkmokk genomfördes i ett fantastiskt vårväder under huvudparollen "Frihet kräver rättvisa". Drygt 30 personer oräknat blåsorkestern gick med i demonstrationståget och ett 50 tal samlades till det efterföljande mötet i Folkets hus.

Landstingsrådet Kent Ögren deltog i förstamaj-tåget i sin gamla hemkommun Jokkmokk.Foto: Martin Andersson

Landstingsrådet Kent Ögren deltog i förstamaj-tåget i sin gamla hemkommun Jokkmokk.Foto: Martin Andersson

Foto: Martin Andersson

Norrbottens län2008-05-02 06:00
En av demonstranterna var Lennart Jakobsson från Jokkmokk. Han deltog för första gången i förstamajtåget.
- Jag är aktiv i metall här i Jokkmokk och valde att gå med i tåget för att protestera mot att man säljer ut de statliga företagen. Speciellt dåligt är det om vattenfall skulle bli privatiserat.
Huvudtalare i folkets hus
Huvudtalare vid mötet i folkets hus var landstingsrådet Kent Ögren. Han ägnade större delen av sitt tal åt jobbpolitik och välfärden. Den borgerliga regeringen kritiserades för att långtidsarbetslösheten bland ungdomar ökar och att man genomfört ofinansierade skattesänkningar. Han gav också exempel på hur den borgerliga politiken slår mot invånarna i Jokkmokk.
- Enligt uppskattningar som jag sett kommer endast fem fastighetsägare i Jokkmokk att få sänkt fastighetsavgift, men bara med ungefär en hundralapp i månaden. Alla andra som äger fastigheter i kommunen kommer att få betala mer.
I talet framhöll han också att det numera är en styrka att presentera sig som norrbottning med tanke på hur bra det går för näringslivet i länet. Såväl basindustri som turistnäring och testverksamhet är snabbt växande näringar. En del mörka moln finns emellertid på himlen i form av de aviserade nedläggningarna av försvarets verksamhet på några orter i länet.
- Om nedläggningarna blir verklighet kommer utvecklingsförutsättningarna för de berörda kommunerna att hämmas och nästan två tredjedelar av Sveriges yta kommer att lämnas utan försvar.
Programmet innehöll också tal av Tord Larsson, före detta ordförande för LO-facken i Jokkmokk. Förutom de rent politiska punkterna bjöds mötesdeltagarna på sång och musikunderhållning av Håkan Larsson med ungdomar från orten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!