2  000 kronor per år för regionbiljetten

LULEÅ. Norrbottens landstings ekonomi är betydligt bättre än grannlänens. Därför kommer inträdesbiljetten till den nya storregionen att kosta norrbottningen över 2 000 kronor per år i skattehöjning.

Entrén till den storregion som Norrbottens socialdemokratiska landstingsråd Kent Ögren förespråkar blir inte gratis. Den kommer att kosta norrbottningen drygt 2 000 kronor.foto: kurt engström

Entrén till den storregion som Norrbottens socialdemokratiska landstingsråd Kent Ögren förespråkar blir inte gratis. Den kommer att kosta norrbottningen drygt 2 000 kronor.foto: kurt engström

Foto: Kurt Engström

Norrbottens län2008-04-16 00:16
Det politiska projektet Region norra Sverige innebär att tre gamla landsting läggs samman och att tre olika landstingsskatter jämkas till en gemensam regionskatt.
I dag har Norrbotten den lägsta landstingsskatten. Västerbotten och Västernorrland ligger drygt en krona högre i utdebitering.
Regionförespråkaren och landstingsrådet Kent Ögren (s) har förklarat att ett inträde i Region norra Sverige innebär en skattehöjning på en krona och den anpassningen ska Norrbottens landsting göra redan före inträdet i regionen.
Ingen skattesänkning
En skattesänkning är utesluten.
- Västra Götaland gick in med lägsta landstingets debitering men det ledde till jättestora underskott, säger Stefan Svärdsudd, ekonomi-chef i Norrbottens landsting.
En kronas höjning av utdebiteringen innebär att inträdesbiljeten kommer att kosta norrbottningen med 20 000 i månadslön drygt 200 kronor i månaden eller 2 400 kronor per år.
- Att exakt vad regionskatten blir är ekomplicerat, men klart är att de två andra landstingen har högre skatt än vi har, säger Stefan Svärdsudd.
- Säg det, men vi har väl var varit duktiga på att hålla nere kostnadsutvecklingen här i Norrbotten. Sedan 2001 och 2002 har haft vi haft stora sparprogram. Vi har gnetat och sparat under hela 2000-talet och försökt jobba effektivare och öka produktiviteten.
Stabil ekonomi
Trots det lägre skatteuttaget är Norrbottens landstings ekonomiska ställning bättre än de andra landstingens.
- Vi har bättre soliditet. Norrbottens resultat har varit svaga sedan 2001, men vi har en stark balansräkning och en långsiktig finansiell styrka. Det avspeglar sig i soliditeten, säger Stefan Svärdsudd.
- Det vet jag inte. Administrationen bör bli effektivare och det bklir ett mindre antal chefer, men det är en liten del av kostnaderna.
- Det är en politisk fråga. Regionbildning är ren politik, säger Stefan Svärdsudd.
FAKTA
Storregionen
◗ Socialdemokraterna, centern, kristdemokraterna, vänsterpartiet och miljöpartiet i de tre länen samt folkpartiet i Västerbotten och Västernorrland står bakom bildandet av Region norra Sverige som ska vara genomfört
den 1 januari 2011.
◗ Regionen ska ges ansvaret för de regionala utvecklingsfrågorna samt hälso- och sjukvården. Det hela bygger på Skåne och västra Götalands-modellen och på den av Ansvarskommitténs föreslagna "Lag om regionalt utvecklingsarbete".
◗ Det innebär att regionen tar över ansvaret för utvecklingsfrågorna från länsstyrelserna och leder och samordnar det regionala utvecklingsarbetet i den nya regionen.
◗ Moderaterna, sjukvårdspartiet och folkpartiet i Norrbotten motsätter sig bildandet av regionen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!