Snön kommer dra in över Norrbotten

NorrbottenEfter det fina vårvädret – nu kommer snön återigen att falla över Norrbotten.– Där kan det nog allt som allt bli en 15 centimeter på en del håll, säger Hampus Sellman, jourhavande meteorolog.

Nej, nu kommer snön...

Nej, nu kommer snön...

Foto: Göran Ström

Norrbotten2015-03-26 17:28

I stora delar av Sverige föll det snö under torsdagen. SMHI gick till och med ut med en klass 1-varning.

Snöovädret kommer att ta sig till Norrbotten.

I stora delar av Sverige föll det snö under torsdagen. SMHI gick till och med ut med en klass 1-varning.Snöovädret kommer att ta sig till Norrbotten.

Hampus Sellman, jourhavande meterolog på SMHI: säger så här:– Skräckväder är kanske lite att ta i. Men det lär komma en del snö. Runt Luleå-trakterna är det runt eftermiddagens senare del på fredagen som snön ser ut att komma in. Sen kan det hålla på en bra bit in på natten mot lördagen också. Ska vi se vilka mängder som kan tänkas komma?

Ja, tack.

– Det skulle kunna bli en åtta-tio centimeter i Luleå.

Övriga Norrbotten då?

– Ungefär liknande. I fjällträkterna och inlandet ser det ut att bli större mängder sammanlagt. Där kan det nog allt som allt bli en 15 centimeter på en del håll. Kanske lite mer lokalt. Men det är under en ganska lång tid. Ett dygn ungefär.

Kommer ni utfärda varningar?

– Det är troligt att det kan bli det. Men det är inte jag som har ansvar för varningarna. Fast snömängderna ser ut att kunna komma upp i de mängderna som krävs för att det ska utfärdas varningar. Framförallt för inlandet dåHenrik Danielsson

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om