S-kravet: Rehabcentrum för långtidssjuka

Socialdemokraterna blickar framåt, bortom pandemin. Partiet presenterar ett politiskt program med syfte att få fart på bland annat länets kulturliv, kompetensförsörjning och sjukvård efter pandemin.

Oppositionsrådet Anders Öberg (S) kräver att regionledningen tar fram ett motsvarande program, för att "starta om Norrbotten" efter pandemin.

Oppositionsrådet Anders Öberg (S) kräver att regionledningen tar fram ett motsvarande program, för att "starta om Norrbotten" efter pandemin.

Foto: Arkiv

Norrbotten2021-05-06 17:30

Nu kräver partiet att regionledningen presenterar ett motsvarande program. 

– Vi har funderat på vad Norrbotten behöver för att starta om efter pandemin. Till nästa regionstyrelsemöte har vi lagt ett initiativärende där vi vill att regionen tar fram ett eget omstartsprogram. Vi har redan vårt färdigt, säger oppositionsrådet Anders Öberg (S).

Socialdemokraterna har bland annat utformat förslag för hur regionen ska hantera all uppskjuten vård och ta hand om alla som drabbats av långtidscovid. 

– Vi vill inrätta ett rehabcentrum för långtidssjuka i covid-19 i Kalix. Vi vill också ge Kiruna sjukhus ett särskilt uppdrag för att stärka folkhälsoarbetet i hela länet.

Partiet presenterar också förslag för hur länet ska säkra sin kompetensförsörjning i framtiden. 

– Vi behöver ta tag i vilka yrkesutbildningar som är relevanta att ha, vårdcollege och hur vi kan stötta och hjälpa företag i Norrbotten, som förser de stora industrierna med varor och tjänster.

Socialdemokraterna vill satsa pengar på arrangörer, som ordnar kulturevenemang i hela länet. 

– Vi håller på att tappa eldsjälarna. Det finns en risk för att några av våra traditionella folkfester försvinner i pandemins spår, kanske behöver det skapas nya musikfestivaler och liknande, säger Anders Öberg.

Programmet innehåller också förslag för att få tillbaka barn och unga till föreningsliv och idrott. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!